menekse.gen.tr https://www.menekse.gen.tr Menekşe, Menekşe Bakımı ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, menekse.gen.tr Sat, 22 Apr 2017 00:00:00 +0000 Fri, 03 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Menekşe Bakımı Püf Noktaları https://www.menekse.gen.tr/menekse-bakimi-puf-noktalari.html Mon, 12 Nov 2018 00:24:30 +0000 Menekşe Bakımı Püf Noktaları, menekşe çiçeği hemen her kadının evinde yetiştirmek istediği bir çiçek çeşididir. Bazı hanımlar menekşe yetiştirmede muvaffak olurken, bazı hanımlarda menekşe yetiştirme hususunda ne yazı Menekşe Bakımı Püf Noktaları, menekşe çiçeği hemen her kadının evinde yetiştirmek istediği bir çiçek çeşididir. Bazı hanımlar menekşe yetiştirmede muvaffak olurken, bazı hanımlarda menekşe yetiştirme hususunda ne yazık ki, havlu atmaktadır. Menekşe çiçeği özellikle yapraklarının üzerinde bulunan o küçük çiçekleri ile bütün hanımları cezbeden ve yetiştirme arzusuna sürekleyen bir çiçektir. Aslında menekşe çiçeği tropikal bir çiçek olsa da yetiştirmek zor değildir, sadece özen gösterilmesi gerekmektedir. Menekşe çiçeği kendi yapısı itibari ile oldukça narin bir çiçektir ve bakımı yapılırken bu hassas dengenin korunması gerekmektedir. 

Saksı Seçimi, ilk önce menekşe çiçeğini dikeceğiniz saksının seçimi oldukça önemlidir. Çünkü derin ve büyük olan saksılar menekşe yetiştirmek için pek uygun değildir. Mümkün mertebe menekşe bitkisi için küçük saksı tercih edilmeli ve su toplama atıklarının olmasına özen gösterilmelidir. 

Toprak Seçimi, menekşe bitkisi için kullanacağınız toprak yalnızca torftan oluşmamalıdır. Menekşe özellikle yoğunluğu düşük olan nemli topraklarda yaşamayı tercih ederler. Burada dikkat edilmesi gereken toprağın PH dengesidir. Menekşe bakımında kullandığınız toprağın PH dengesi mutlaka 5.5 ya da 6.5 değerlerde olması gerekmektedir. Tabi ki, bu dengenin evde sağlanması biraz zor olduğu için bu dengeyi rahatça sağlamak için toprağı kullanmanız yeterli olacaktır. Menekşe dikerken kullanılacak toprak ponza, perlit ve vermikülit mineralleri eklenerek toprağın istenilen PH dengesine ulaşması sağlanabilir.  

Işık, ışıklandırma menekşe bakımında en çok göz önünde tutulması gerekli olan husustur. Menekşe bitkisi çoğunlukla tropikal iklime sahip olan yerlerde, ağaçlarında ya da dere kenarlarında kolaylıkla yetişebilen bir bitkidir. Bu nedenle ışık konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar, fakat direk olarak gün ışığı alması zararlı olabilmektedir. Evinizin cephesi eğer batı yönüne bakıyorsa o cepheye çiçeği koyabilirsiniz. Bu şekilde ışıktan daha iyi yararlanacaktır. 

Sulama, menekşe sulama konusunda en çok sorun yaşayan çiçeklerden bir tanesidir. Bir çok kişi menekşe bitkisini ya çok sulamaktan ya da kuru bıraktığı için çürümesine sebep olurlar. Menekşe bitkisini sularken orta sulama rejimi kullanılmalıdır. Menekşeyi sularken mutlaka saksının alt kabına koymak gerekmektedir. Bu şekilde toprağın yüzü nemli kalacaktır. Ancak toprağın yüzü kuruduktan sonra menekşeyi tekrar sulanmalıdır.
]]>
Menekşe Çiçeği https://www.menekse.gen.tr/menekse-cicegi.html Mon, 12 Nov 2018 07:37:54 +0000 Menekşe çiçeği, görünüşü itibariyle herkes tarafından oldukça hoş bulunan ve herkesin de sıklıkla yetiştirmek istediği bir saksı çiçeğidir. Bakım olarak özen isteyen bir çiçek türüdür. Bakımının özenli yapılıp Menekşe çiçeği, görünüşü itibariyle herkes tarafından oldukça hoş bulunan ve herkesin de sıklıkla yetiştirmek istediği bir saksı çiçeğidir. Bakım olarak özen isteyen bir çiçek türüdür. Bakımının özenli yapılıp yapılmamasına dayanarak kimi zaman uzun ömürlü bir çiçekken kimi zaman da dönemlik olabilmektedir. Tropikal bir bitki olmasının yanı sıra çoğu bölgede de tutunabilmektedir. 300-400 arasında çeşit bulunmaktadır. Japon küpesi,mor menekşe, Afrika menekşesi, hercai menekşe bu çeşitlerden sadece birkaçıdır. Diğer çiçeklere oranla daha fazla renge sahiptirler. Çoğunlukla menekşe rengine sahiptirler. Ancak beyaz,sarı,mavi ve pembe rengine sahip olan menekşeler de mevcuttur. Bitkinin yaprakları kalp şeklini oluşturmaktadır. 

Menekşe çiçeği kullanım alanları
 • Menekşe çiçeği birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan en bilindik olanı gıda ürünü olarak kullanılmasıdır. Sufle ve krema gibi tatlılarda kullanılmaktadırlar. Çiçek kısımları ve yapraklarında A ve C vitamini bulunmaktadır. Bu sebeple çiğ veya pişirilerek de tüketildiği bilinir. Bir içki türü olan likörde de tat vermek amacıyla kullanılmaktadır. 
 • Menekşe çiçeği yemeklerde kullanıldığı gibi süslemede de kullanılmaktadır. Evlerin ve balkonların vazgeçilmez çiçeğidir adeta. Renk renk halleriyle baharın geldiğini göstermektedir. Yalnızca ev ve balkonlarda değil, istenilen bütün her yerde süs ürünü olarak kullanılmaktadır. Düğünlerde de kullanılan bu eşsiz çiçek genellikle kır düğünlerinde tercih edilmektedir. Bunun dışında parfüm yapımında da kullanılmaktadır. 
Menekşe çiçeği bakımı

Sıklıkla evlerde yetiştirildiğinden dolayı solması mümkün olabilen bu çiçeğin bakımına dikkat edilmelidir. Evlerimizde yetiştirdiğimiz bu menekşe, Afrika menekşesi olarak bilinmektedir. Bu sebeple sulamada problemler yaşanmaktadır. Afrika'da çoğu bölge nehir kenarında ve sulak bölgelerdir. Ancak bununla birlikte nem ve sıcağı da kendisinde barındıran bir yerdir. Bundan dolayı menekşe çiçeğinin ne çok sulanması ne de az sulanması gerekmektedir. İkisinin de ortasında sulama yapılmalıdır. Ancak bunu yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan en önemlisi sulamanın sulama altlığı yardımıyla yapılmasıdır. Tabi bütün bunlar menekşe çiçeğinin bakımı için yeterli değildir. Menekşe çiçeğinde toprak da oldukça önemlidir. Menekşe çiçeği için en uygun olan toprağın pH derecesi 5.5 ile 6.5 arasıdır. Bu derecenin tam olarak uygulanması için de toprağın içerisinde torf, ponza, perlit ve vermikülit gibi mineraller olması gerekmektedir. Toprağın seçiminden sonra toprağı ve çiçeği koyabileceğimiz bir saksıya ihtiyaç vardır. Saksı da menekşe çiçeğinin yaşayabileceği gibi delikli ve az derin olmalıdır. Saksının konulduğu mekan da oldukça önemli sayılmaktadır. Menekşe çiçeği direkt gün ışığına maruz kalmamalıdır. Nem kaybetmemesi açısından bu oldukça önemli bir detaydır.
]]>
Menekşe Çiçeği Çeşitleri https://www.menekse.gen.tr/menekse-cicegi-cesitleri.html Mon, 12 Nov 2018 16:47:59 +0000 Menekşe çiçeği çeşitleri, menekşe çiçeği, çeşit bakımından oldukça fazla olan bir çiçek türüdür. Tropik bir çiçek olan menekşe çiçeğinin yaklaşık 300-400 çeşiti bulunmaktadır. Herbiri birbirinden güzel ve renkli Menekşe çiçeği çeşitleri, menekşe çiçeği, çeşit bakımından oldukça fazla olan bir çiçek türüdür. Tropik bir çiçek olan menekşe çiçeğinin yaklaşık 300-400 çeşiti bulunmaktadır. Herbiri birbirinden güzel ve renkli olan bu çiçeklerin birbirinden güzel kokuları vardır. Bu sebeple birçok alanda kullanılmaktadır menekşe çiçeği. 

Menekşe çiçeği çeşitleri Nelerdir
 • Japon küpesi: Kohleria olarak da bilinen Japon küpesi, menekşe çiçeklerinin içerisinde en bilindik olanlarından biridir. Anavatanı Amerikadır. Yaprakları kadifemsi olan bu çiçeğin görünümü de oldukça hoştur. Kırmızı renkli Japon küpelerine daha çok rastlanmaktadır. Genel olarak bir yıllık ömrü vardır. Bolca çiçeğe sahip olan bu bitkinin tüm yıl boyu çiçekli kaldığı da bilinmektedir. 2 günde bir sulama yapılmalıdır. Ancak sularken yapraklarına su değdirilmemelidir. Bununla birlikte güneşi de sever bir türdür. Ancak tamamı güneş gören bir yere de konulmamalıdır. Yarı gölge olan bir yer en ideal olan yerdir. 
 • Hercai menekşe: Mor menekşe ile ayni familyaya aittirler. Tek farkları hercai menekşelerin çiçeklerinin daha büyük olmasıdır. Kar altında dahi yaşayabilirler ancak bu durumda ömürleri kısa olmaktadır. Su ihtiyaçları da fazla olmamaktadır. Toprakları kuruduğunda su dökülmesi yeterli olacaktır. Susuzluğa karşı da dayanıklı oldukları bilinir. Hercai menekşeler kelebeğe benzer kocaman çiçeklere sahiptirler. Genellikle mor olurlar ve üzerlerinde beyaz renkli çizgiler olur.
 • Afrika menekşesi: Anavatanı Tanzanya olan bu çiçek türü, birçok renkte açabilmekte, mor, beyaz, pembe gibi renkleriyle baharın tazeliğini yansıtmaktadır. Evlerde genel olarak yetiştirilen menekşe türü işte tam da budur. Gerekli bakım yapıldığında yılın 12 ayı boyunca çiçekli kalabilen bir menekşe türüdür. Işığa ihtiyaç duyan bu çiçekler ışıksız kaldıklarında çiçek açmamaktadırlar. Yalnız bu, direkt güneş ışığına maruz kalması gerektiği anlamına gelmemektedir. Yeteri miktarda ışık alabileceği bir ortamda yetiştirilmelidir. 
 • Cezayir menekşesi: Mor, eflatun ve beyaz renkte çiçekleri vardır. Yaprakları yaz kış dökülmemektedir. Çiçek yaprakları beş parçalı olan bu menekşe türü ılıman iklimin bir çiçeğidir. Nemli ortamlarda kolayca kök salabilmekte ve çoğalabilmektedirler. 
 • Mor menekşe: İlkbaharda ve sonbaharda çiçeklenen bu tür, az güneşli ve serin bölgeleri sevmektedir. Hoş bir kokuya sahip olduklarından kaynaklı parfümcülükte de kullanılan mor menekşelerin yaprakları kalp şeklindedir. Evlerde yaşayamazlar ve açık hava isterler. Humuslu toprak onlar için en uygun yer olacaktır. Kır düğünü isteyen gelinlerin süsleme tercihi olmakla birlikte gelinler için taç olarak da görmekteyiz mor menekşeleri. 
 • Bardak menekşesi: Katlı bir yapıya sahiptirler ve iki renkten oluşmaktadırlar. Genellikle beyaz renkle başka bir rengin birlikte bir ahenk oluşturduğuna rastlanmaktadır. Oldukça gösterişli bir çiçektir. Anavatanı Brezilyadır. Yaprakları tüylüdür ve kimi zaman küçük çiçekleri varken kimi zaman iri çiçeklerden meydana gelmektedirler. İsminden de anlaşılacağı üzere bardağı andırmaktadır. Fazla sulamamak gerekmektedir ve serin ortamlarda yetiştirmek gerekmektedir. Bardak menekşesi, oldukça hoş bir görünüme sahip olan birkaç menekşe çiçeği çeşitleri arasında sayılmaktadır.
]]>
Menekşe Çiçeği Bakımı https://www.menekse.gen.tr/menekse-cicegi-bakimi.html Mon, 12 Nov 2018 23:53:54 +0000 Menekşe Çiçeği Bakımı, Menekşe çiçeği menekşegiller familyasına ait olan bit bitki türüdür. Bu çiçeğin boyları 10 ile 20 santim arasında uzamaktadır. Menekşe çiçeği yapısı itibariyle kadifemsi tüylü, koyu yeşilims Menekşe Çiçeği Bakımı, Menekşe çiçeği menekşegiller familyasına ait olan bit bitki türüdür. Bu çiçeğin boyları 10 ile 20 santim arasında uzamaktadır. Menekşe çiçeği yapısı itibariyle kadifemsi tüylü, koyu yeşilimsi yapraklara sahip olan mor ve beyaz rengi bulunan bitkidir. Yaprakları taç oluşturan ufak küre yapısıyla tohumları sert bir yapıda olan güzel kokulu çiçek türü olarak bilinir. Bu bitki çok yılık bitkiler arasındadır. Bitki yapısı itibariyle uzun yıllar saksıda yada bahçede hava koşulları uygun olduğu taktirde yetiştirilir. Menekşe çiçeği birçok çiçek türünden daha fazla çoğalma sağlamaktadır. Bu bitki köklerini toprağın altında çoğaltarak yada kollarının toprak dışında ilerleme göstermesiyle çoğalma gerçekleştir. Şimdi menekşe çiçeği bakımı nasıl yapılır bu hususta gerekli olan bilgileri sizlere aktaracağız.

Menekşe Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Menekşe çiçeği bakımı, menekşe bitkisinin bakımı menekşe dikilen toprağın humus bakımından zengin olmasıyla alakalıdır. Menekşe çiçeği humus bakımından zengin olan, vitamin değeri yüksek, toprak geçirgenliği fazla ve toprağın pH derecesinin yüksek olmasıyla daha sağlıklı bir yetişme alanı bulacaktır. Bu belirtilenlerin haricinde bir toprağa menekşe çiçeği dikildiğinde menekşe çiçeği  sağlıksız bir şekilde yetişecek ve bir müddet sonra bitki ölecektir. Menekşe çiçeğinin belirtilen şekillerde uygun toprak kullanılarak ağustos ayında saksıya dikilmesiyle birlikte dikimi yapılarak menekşe çiçeğinin güneş alan bir yere yerleştirilerek bakımı yapılmaktadır. Güneşi seven bu çiçek direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Aksi taktirde güneş ışınlarının etkisiyle bu bitkide solma gerçekleşecek ve bitki ölecektir. Bu bitkinin güneş etkisinden dolayı çiçekleri ve yaprakları yanacaktır. Menekşe çiçeği genellikle ev pencerelerinin önüne koyularak yetiştirilir ve bu şekilde bakımı yapılmaktadır. 

Menekşe Çiçeği Sulama Nasıl Olmalıdır

Menekşe çiçeği bakımında en önemli hususlardan olan sulama, bu bitki açısından hayati önem arz etmektedir. Bu bitkinin sulanması direkt olarak soğuk su ile yapılmalıdır. Soğuk su menekşelerin olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Menekşe çiçeği soğuk suyu hiç sevmez. Menekşe çiçeği sulaması yapılacağında suyun bir kaba alınarak bir oda içerisinde birkaç saat bekletilmesiyle birlikte oda sıcaklığına ulaşmasından sonra sulama uygun görülmektedir. Menekşe çiçeği sulamada sabah kahvaltılarında haşlanan yumurtanın suyunun biraz ılık olmasını bekledikten sonra toprağın bu suyla sulanmasıyla menekşe çiçeği açısından ayda oluşturacaktır. Bu şekilde sulama yapıldığında menekşenin daha sağlıklı olduğunu ve daha iyi geliştiğini göreceksiniz. Menekşe çiçeğinin toprağı sürekli olarak nemli tutulmalıdır. Menekşe çiçeği nemli toprağı çok sever. Kökleri açısından toprağın nemli olası önem arz eder. Fakat aşırı derecede nemli olması önerilmemektedir. Menekşe sulama hususunda önemli olan sulama zamanı her zaman aynı olmalıdır. Menekşe bitkisi sulamasında toprağın ıslatılması, aşırı derecede sulama yapılmasından kaçınılması gerekmektedir. Sulama yapıldığı zaman saksının altlığında su birikintisi olmamalıdır. Su birikintisi olduğunda menekşe bitkisi zamanla sararacak ve kökleri çürüyerek yok olacaktır. 

Menekşe çiçeği bakımı belirtilen şekillerde yapılırsa eğer bu bitki uzun ömürlü ve çok yıllık bir bitki olacaktır. Menekşe çoğaltılmak istenirse eğer yapraklarının koparılmasıyla çoğalma işlemi yapılabilir. Yapakları koparılan menekşe hazırlanan saksıya dikilir ve uygun sulama yapılarak yetişmesi sağlanır. Bu işlem yaklaşık olarak bir buçuk ay sürer. Özenle bakımı yapılan menekşe çiçeği büyür ve gelişerek yaprakları, çiçekleri güzel bir görünüm sağlar. 
]]>
Menekşe Çoğaltma https://www.menekse.gen.tr/menekse-cogaltma.html Tue, 13 Nov 2018 00:59:38 +0000 Menekşe çoğaltma, Çoğaltma yöntemleri ile birlikte yetiştirmekte olduğumuz menekşe bitkisini daha fazla olmasına katkı sağlayabiliriz. Menekşegiller familyasına ait olan bir bitki türüdür. Beş taş yaprağına sahip ola Menekşe çoğaltma, Çoğaltma yöntemleri ile birlikte yetiştirmekte olduğumuz menekşe bitkisini daha fazla olmasına katkı sağlayabiliriz. Menekşegiller familyasına ait olan bir bitki türüdür. Beş taş yaprağına sahip olan bu çiçek iki farklı renkte meydana gelmektedir. Bu yaprakların hepsi farklı boyutlarda yetişmektedir. Menekşe çiçeğinin en fazla sevdiği iklim türü tropik iklimlerdir. En fazla Kenya ve Tanzanya bölgesinde yetişmekte olan bu çiçek Afrika çiçeği olarak bilinmektedir. Bir çok melez türü bulunan bu çiçeğin Almanya'da da yetiştirildiği bilinmektedir. Bu çiçeğin iyi bir şekilde yetiştirilmesi için yapılması gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır. 

Menekşe çoğaltmak için yapılması gerekenler

Saksı seçimi: Menekşe çiçeği dikiminden sonra pek fazla uğraş istemeyen bitki türleri arasında bulunmaktadır. Ancak gerekli olan koşulların sağlanması menekşenin daha iyi bir şekilde yetişmesine fayda sağlayacaktır. Çiçeğin ekileceği saksının normal derinlikte olması en uygunudur. Derin olan saksılar da tercih edilebilir. Bunun yanı sıra saksının genişliği bitki çapının en az üçte biri kadar olmasında fayda vardır. Çünkü menekşe nemli ortamı sevmektedir ve saksının bu ölçülerde olması menekşenin daha iyi yetişmesine yardımcı olacaktır. Saksıda olması gerekenlerden biri de saksının altında drenajın olmasıdır. 

Toprak seçimi: Menekşe çoğaltmak için toprak oldukça önemli bir yere sahiptir. Çiçeğin ekileceği toprak hem çok fazla nem tutmalı hem de bitki köklerine çok fazla oksijen taşıyabilmelidir. Bu nedenden dolayı her toprakta menekşe çiçeği yetişmez. Menekşe çiçeğinin yetişeceği toprağın içerisinde vermikülit, torf, perlit, ponza ve sphagnum  gibi maddelerin bulunması gerekmektedir. 

Işıklandırma: Menekşe çiçeğinin yetişmesi için gereken unsurlardan biri de ışıktır. Işığı çok fazla seven bu çiçek ışıklı alanlardan canlı ve verimli bir şekilde yetişmektedir. Ancak güneş ışığının dik açı ile menekşe üzerine gelmemesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde istenilen verim elde edilemez.

Sıcaklık: Menekşe çoğaltma için çiçeğin yetiştirileceği alanın gündüz yirmi bir ile yirmi yedi, akşam ise on altı ile yirmi bir derece arası sıcaklığın olması gerekmektedir. 

Sulama: Çiçeğin iyi ve verimli bir şekilde yetişmesi için bu unsur oldukça önemli bir yere sahiptir. Sulama işlemi yapılırken muhakkak çiçek kontrol edilerek sulanmalıdır. Bitkinin ekili olduğu toprağın yüzeyi kuru bir hal alınca sulama işlemi yapılmalıdır. 

Menekşe çoğaltma yöntemleri

Bu çiçeğin çoğaltılması tohum, yaprak çeliği ve doku kültürü olmak üzere üç farklı gruba ayrılmaktadır. Ancak tohum ile elde edilen menekşe çiçekleri istenilen özellikleri taşımamaktadır. En fazla kullanılan yöntem doku kültürü ve çelik ile çoğaltmadır. Bu yöntemle menekşe çiçeğinin iyi ve kaliteli bir şekilde yetişmesi mümkündür.
 • Tohumlama yöntemi ile çoğaltma: Bu yöntem menekşe çiçeğinden elde edilmekte olan küçük parçacıklardır. Çiçeklerin olgunlaşma zamanlarında bu tohumları elde etmek mümkündür. Menekşe tohumlarını istenilen sayı kadar toprağa dikerek elde etmek mümkündür. 
 • Yaprak çeliği ile çoğaltma: Menekşe çoğaltma yöntemleri arasında en fazla kullanılan türdür. Bu yöntem menekşe bitkisinde alınan yaprağın köklenene kadar suda beklemesi ile yapılmaktadır. Suda köklenen yaprak toprağa dikilerek çoğaltılır. Yapraktan çelik alma yöntemi uygulanırken sağlıklı yaprağın çelik yöntemi için uygulanması gereklidir. Alınacak olan yaprak genç ve gelişimini tamamlamamış olması gerekmektedir. 
 • Doku kültürüyle çoğaltma:  Menekşe bitkisinden elde edilen kalkış dokularının kapalı bir alanda çoğaltılması ile yapılan bir yöntemdir. Bu dokular dezenfekte edildikten sonra besin ortamlarına dikilmektedir. 
]]>
Menekşe Hastalıkları https://www.menekse.gen.tr/menekse-hastaliklari.html Tue, 13 Nov 2018 07:49:17 +0000 Menekşe Hastalıkları, Genellikle bakım koşulları hastalık risklerini arttırırken bazen hiç elimizde olmayan nedenle hastalıklarla karşılaşabiliriz. Menekşe çiçeğinde hastalıkla karşılaştığımızda çözüm için yapmam Menekşe Hastalıkları, Genellikle bakım koşulları hastalık risklerini arttırırken bazen hiç elimizde olmayan nedenle hastalıklarla karşılaşabiliriz. Menekşe çiçeğinde hastalıkla karşılaştığımızda çözüm için yapmamız gereken önce hastalığı doğru teşhis etmemiz gerekir. Menekşe bakım koşulları, dışarıdan gelen hastalık olasılığı, son zamanlarda yapılan farklı bakım uygulamaları, bitkide görülen değişimler ne zaman ne şekilde görüldüğü konuları bütünüyle düşünerek teşhis konulmalıdır. Menekşe hemen hemen tüm hastalığını yaprağıyla gösteren bir bitkidir. Bu nedenle yaprakların gözlenmesi teşhis için büyük önem taşımaktadır. 

Menekşe Hastalıkları Nelerdir

Bakım Problemleri: 
Susuz kalma, aşırı sulama, düşük ve yüksek sulama, ışık şiddeti, gübreleme gibi çeşitli bakım koşullarına bağlı problemlerdir. Tam olarak hastalık sayılmaz. Kısa vade de bitkiyi öldürmez fakat hastalıklara karşı bitkiyi korumasız bırakmaktadır. Bazen sadece yıllarca sorun olarak kalabilir.

Bakteriyel ve Mantar Hastalıkları: Yumuşak çürüklük hastalığı, küllenme,yaprak çiçeği yanıklığı, kök ve kök boğazı çürüklüğü gibi hastalıklardır. Bakım koşulları neden olabileceği gibi, hava yolu, taşınma ve temas ile ortaya çıkan tedavi edilmez ise bitkiyi öldürebilecek tehlikeli hastalıklardır.

Böcek Saldırıları: Menekşelerin yapraklarında ve toprağında olmak üzere farklı unlu bit türü vardır. Kök unlu bitleri, yaprak unlu bitleri, siklamen akarı örümceği, örümcek akarı, afitler gibi canlıların beslenmesiyle ortaya çıkan hastalıklardır. Yaklaşık 2-3 mm boyutunda pirinç tanesine benzeyen görüntüsüyle beyaz gri renkli böcek yaprakların taze köklerini ve öz suyundan beslenmektedir. Tedavi edilmezse sonuç ölümcül olacaktır.

Menekşede hastalık görüldüğünde ilk yapılması gereken hastalıklı çiçeği karantinaya alıp diğer bitkilere bulaşma riskini önlememiz gerekmektedir. Teşhisin doğru yapılması hastalığın kontrolü ve tedavi sürecini hızlandıracaktır. 
]]>
Afrika Menekşesi https://www.menekse.gen.tr/afrika-meneksesi.html Wed, 14 Nov 2018 02:59:41 +0000 Afrika menekşesi, evlerde en çok yetiştirilmekte olan ve Anavatanı Afrika olan bir menekşe türüdür. Yaprakları saplı ancak kendisi sapsız, tuylü bir çiçektir. Koyu mavi, lacivert, mor, kırmızı, pembe, leylak ve beyaz renkli Af Afrika menekşesi, evlerde en çok yetiştirilmekte olan ve Anavatanı Afrika olan bir menekşe türüdür. Yaprakları saplı ancak kendisi sapsız, tuylü bir çiçektir. Koyu mavi, lacivert, mor, kırmızı, pembe, leylak ve beyaz renkli Afrika menekşesine rastlamak mümkündür. Her mevsim çiçek açabilen bu bitkide, özellikle sonbaharda yaza kadar olan 9 ay boyunca yoğun bir çiçek artışı gözlemlenmektedir. Uzun ömürlü bir çiçek olmasından dolayı da çoğu zaman tercih edilen ilk çiçek olmaktadır.  

Afrika menekşesi bakımı nasıl yapılır
 • Afrika menekşesi çok suya ihtiyaç duymamaktadır. Ne çok sulanmaya ne de gerektiğinden daha az sulanmaya ihtiyacı vardır. Bazen insanlar Afrika'nın çöl bölgesi olduğunu düşünerek sulamayı aksatmaktadırlar. Ancak bu yanlış bir kanıdır. Afrika, nehirleri bol olan bir kıtadır. Bu sebeple menekşelerin az su istiyor olması tamamen yanlış bir düşüncedir. Afrika menekşesi sulama altlığına su bırakılarak sulanmalıdır. İhtiyaç duyduğunda kendi suyunu kendi almalıdır. Bunun dısında bilinmesi gereken bir husus da, afrika menekşelerinin çeşme suyundan bulunan elementlere ihtiyaç duyuyor olmasıdır. Yumuşatılmış veya saf su kullanmaktan kaçınmak oldukça önemli bir detaydır. 
 • Afrika menekşesi toprağı da oldukça önemlidir. Afrika menekşesi nötr veya hiç yoktan az asitli toprağa ihtiyaç duymaktadır. Alkali toprakta Afrika menekşesinin çiçekleri açmadan dökülmektedir. Bu sebeple ona en uygun olan toprağı seçmek oldukça önemlidir. Toprağının içerisinde biraz torf, kil, ponza, dere kumu, ve koyun veya sığır gübresi bulunmalıdır. Afrika menekşesinin toprağının pH değeri 5.5 ve 6.5 arasında olmalıdır ve toprağa konulan bu ürün ve mineraller ile menekşeler daha uzun süre hayatta kalabilmektedirler. Aynı zamanda toprağının yılda 1 veya 2 kez değiştirilmesi gerekmektedir.
 •  Toprağın konulduğu saksının boyutu da oldukça önem arzetmektedir. Saksının ne çok küçük ne de çok büyük veya derin olmaması gerekir. Az derinliğe sahip olması ve saksının deliklerinin olması yeterli olacaktır. Bu işlemlerden sonra yapılacak olan son şey ise saksıyı konumlandıracak güzel bir mekan bulmaktır. Afrika menekşesi çok sıcak veya çok soğuk bir yerde yetiştirilmemelidir. Yarı gölge olan bir yerde konumlanması uygun olacaktır. Güneş ışığını yetersiz alan Afrika menekşelerinde çiçek varsa dökülür yoksa da çiçek çıkışı gözlenmez. Aynı zamanda Afrika menekşelerinin bulunduğu bölgenin sıcaklığının 20-25°C arasında bir bölge olması gerekmektedir. Bu sebeple çiçeğin konulacağı mekan oldukça önemlidir.
Afrika menekşesi neden çiçek açmaz 
 • Hatalı gübreleme yapmak Afrika menekşesinin çiçek açmamasına sebep olmaktadır. Afrika menekşesi için en uygun olan gübre sığır ve koyun gübresidir.
 • Yetersiz ışık Afrika menekşesinin çiçek açmaması için bir sebeptir. Güneş ışınlarına direkt maruz kalmak da çiçeklerin dökülmesine veya hiç çıkmamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple Afrika menekşesinin ne çok ışık alan ne de az ışık alan bir yere konulmaması gerekmektedir. 
 • Kuru ve soğuk havayı sevmeyen bu menekşeler, ana vatanın nemli bir bölge olan Afrika olmasından dolayı nemli havada hayat bulabilirler. Nem ihtiyacı giderildikten sonra Afrika menekşesinde çiçek çıkışı gözlenecektir. 
 • Afrika menekşesini üstten sulamak ona zarar vermektedir. Çoğu zaman yapraklarında sarı lekelerin oluşmasına sebebiyet verirken çoğu zaman da çiçek çıkmamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple Afrika menekşeleri sulama altlığı yardımı ile sulanmalıdır ve toprağında bir kuruluk hissedildiğinde tekrar sulama yapılmalıdır.
]]>
Beyaz Menekşe https://www.menekse.gen.tr/beyaz-menekse.html Wed, 14 Nov 2018 05:28:02 +0000 Beyaz Menekşe, Doğada kendiliğinden yetişen beyaz renkte çiçeği olan bir bitki türüdür. Dağlarda dere kenarlarında ve tarlalarda yetişme imkanı bulan bu bitki türü saksılarda da yetişebilir niteliktedir. Rengi ile göze hitap Beyaz Menekşe, Doğada kendiliğinden yetişen beyaz renkte çiçeği olan bir bitki türüdür. Dağlarda dere kenarlarında ve tarlalarda yetişme imkanı bulan bu bitki türü saksılarda da yetişebilir niteliktedir. Rengi ile göze hitap eden beyaz menekşe saflığın simgesidir. Çoğu bayanın sevdiği bu çiçek türü evde kolaylıkla yetiştirilebilir. Çoğalma imkanı olan bu bitkinin çeşitli türleri vardır. İri yapıda daha küçük yapıda olanları mevcuttur.Yetişme alanı kapsamında her türlü iklim çeşitliliğinde gelişme imkanı bulabilir. Taç yaprakları ve gövdesiyle toprağa tutunan beyaz menekşe bulunduğu alanda tüm bitki örtüsünün kaplayabilir. Menekşe türünün tohumu ve yapraklarının filizlenmiş haliyle çoğaltma yapılabilir.İlkbahar mevsiminde yeryüzünü süsleyen menekşeler beyaz renkleriyle huzur oluşumuna kaynaklık eder. Süs bitkileri kapsamında değerlendirilen beyaz menekşe ev ve iş yerlerinde saksıda yetiştirilebilir.

Beyaz Menekşe Bakımı

Güzelliğiyle göz kamaştıran beyaz menekşe bahçe olsun ev olsun herhangi bir toprak alanında kendiliğinden veya insan eliyle yetişen bu çiçek türünün dallanıp budak salması için bakıma ihtiyacı vardır. Söz konusu menekşe bakımı için öncelikle ilkbahar mevsiminde toprak değişiminin yapılıp toprağın havalandırılması gerekmektedir. Öte yandan menekşe yapraklarının çürümüş olan kısımlarının ayıklanması da gerekir. Bununla birlikte haftalık periyotlar dahilinde sulama yapılmalıdır. Bu hususta sulamanın belirli bir miktarda olması şarttır. Aksi halde çiçek gelişimini olumsuz yönde etkiler. Diğer yandan beyaz menekşenin zaman zaman güneşlenmesi ve temiz hava alması sağlanmalıdır. Eğer ki bahçe alanında beyaz menekşe bakımı yapılacak ise aynı şekilde bu hususlar uygulanmalıdır. Verimli menekşe yetiştirmek için gübreleme oldukça önemlidir. Diğer yandan çiçeğin zayıf dallarının budanması da gerekmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki beyaz menekşe bakımına dair dikkatli davranmak hassas yapıdaki bu bitkinin gelişimine katkıda bulunmaya yardımcı olur. Bu nedenle bakım aşamasında çiçeği incitmeden işlem yapılması önemlidir.
]]>
Menekşe Yaprağı Köklendirme https://www.menekse.gen.tr/menekse-yapragi-koklendirme.html Wed, 14 Nov 2018 07:52:06 +0000 Menekşe yaprağı köklendirme, Menekşe çok güzel ve özel bir çiçektir. Çoğu hanım evinde menekşe yetiştirir. Bazen karşılaştığımız bu güzel bitki çok renklidir. Beğendiğiniz menekşeden sizinde olmasını isteyebilirsin Menekşe yaprağı köklendirme, Menekşe çok güzel ve özel bir çiçektir. Çoğu hanım evinde menekşe yetiştirir. Bazen karşılaştığımız bu güzel bitki çok renklidir. Beğendiğiniz menekşeden sizinde olmasını isteyebilirsiniz. Çiçekçilerden hazır olarak alabileceğiniz menekşe bitkisini kendinizde çoğalabilirsiniz. Bunun için beğendiğiniz menekşe yaprağından temin etmeniz yeterlidir. Menekşe yaprağı köklendirme yöntemi ile yeni menekşeler yetiştirebilirsiniz. Bunun için çoğaltmak istediğiniz menekşeden sağlıklı bir yaprak koparın. Menekşe yaprağı köklendirme çok bilinen bir teknik değildir. Genelde yanından çıkan minik yavrularla menekşe çoğaltılır.Bu çok fazla zaman alacağı için daha kolay olan Menekşe yaprağı köklendirme ile üretebilirsiniz. Kişiyi menekşesinden kökünden fide almaya ikna etmek zor olur, ancak yaprak vermeye daha çabuk razı edebilirsiniz. 

Menekşe yaprağı köklendirme nasıl yapılır 

Kopardığınız yaprak iki tane olursa sonuç almanız daha garanti olur. Bir bardak suyun içine menekşe yaprağının uzun sap kısımlarını suyun içinde kalacak şekilde koyun. Suyun içinde gölge ile hafif güneş alan bir alanda bekletin. Bir süre sonra Menekşe yaprağı köklendirmenin sonuç vermeye başladığını görebilirsiniz. Şu azaldıkça su ilave etmeyi unutmayın. 

Menekşe yaprağı köklendirme nasıl ekilir 

Köklenen menekşenin yaprağı saksıya geçmek için hazır demektir. Menekşe için uygun toprak normal toprak ve  torflu toprağın karışımından oluşan bir topraktır. Saksıya hazırladığınız toprağa menekşe yaprağını ekin ve ilk can suyunu verin. Önce gölgede sonra güneş alan bir ortamda menekşenizi bulundurun. İleri ki günlerde yaprakların çoğalmasını görebilirsiniz. Sabırlı olmanız gerekir. Emeğinizin karşılığını almanız temennisiyle iyi günler dileriz. 
]]>
Menekşe Yaprağı https://www.menekse.gen.tr/menekse-yapragi.html Wed, 14 Nov 2018 21:40:22 +0000 Menekşe yaprağı, yürek şeklinde ve çok sapı olmayan şekillerde çıkmaktadır. Menekşe bitkisi aynı zamanda bir çok isim ile de anılmaktadır. Bu isimler; Viola, Violette, Menevşe, Violet gibi isimleri olan bir tür süs bi Menekşe yaprağı, yürek şeklinde ve çok sapı olmayan şekillerde çıkmaktadır. Menekşe bitkisi aynı zamanda bir çok isim ile de anılmaktadır. Bu isimler; Viola, Violette, Menevşe, Violet gibi isimleri olan bir tür süs bitkisidir. Menekşe yaprağı genellikle açık renk veya daha koyu renkte olmaktadır. İlkbahar ayında çok güzel çiçek açmaktadırlar. A ve C vitaminleri açısından çok zengin olan bir süs bitkisidir. Özellikle menekşe çiçeği, yaprakları ve kökleri sağlık açısından çok faydalıdır.

Menekşegiller ailesinden olan ve boyları 40 santime kadar ulaşan bir bitkidir. Menekşe bitkisi bulunduğu iklime ve toprağına göre çeşitli şekiller alan bir süs bitkisidir. Aynı bitkinin çiçekleri çok farklı açabilmektedir. Gövdesi yuvarlak, alt yaprakları kalp şeklinde olup, orta yaprakları oval ve en üst yaprakları mızrak şeklindedir. Alt yaprakları uzun saplıdır fakat üst yaprakları kısa saplı olarak çıkmaktadır.

Menekşe yaprağı ve çiçeğinin vücuda faydaları
 • Vücuda sakinlik ve rahatlık verir.
 • Vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılması için yardımcı olmaktadır.
 • Kabızlık problemi yaşayan kişilerde önemli sonuçlar alınmaktadır.
 • Cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.
 • Kanın temizlenmesinde çok büyük katkısı bulunmaktadır.
 • Menekşe yapraklarından yapılan lapa yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Vücudu terletmektedir.
 • Baş ağrısı, huzursuzluğa ve uykusuzluğa çok iyi gelmektedir.
Menekşe çiçeğinin yaprakları aynı zamanda tat vermek için de kullanılmaktadır. Yaprakları çiğ olarak veya pişmiş olarak tüketilebilir. Günümüzde artık menekşe yaprakları tedavi amaçlı olarak çok fazla kullanılmaktadır. Menekşe çiçeği, süt içerisine konularak losyon olarak kullanıldığı zaman ciltteki kızarıklara ve elleri yumuşatmak amacı ile sürülebilir. Çay olarak tüketildiği zaman vücutta bulunan toksinleri terleme yolu ile atmada ve vücudu rahatlatmada oldukça faydalıdır.

Menekşe yaprağı çayı nasıl hazırlanır

1 tatlı kaşığı menekşe yaprağı, çiçeği, sapı karışımının üzerine bir su bardağı kaynatılmış su döküldükten sonra yaklaşık 15 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra içilir. Bu çaydan günde 3 kez her defasında taze olarak hazırlanarak içilebilir. Aynı zamanda bulgur pilavı pişirirken içerisine bir kaç menekşe çiçeği yaprağı atarsanız, pilavın tadı harika bir tat olacaktır.
]]>
Yabani Menekşe https://www.menekse.gen.tr/yabani-menekse.html Wed, 14 Nov 2018 22:02:59 +0000 Yabani Menekşe; Menekşe her mevsim bulunabilen, bahçeler de, parklar da ve evimizde süs bitkisi olarak yetiştirdiğimiz bir çiçek türüdür. Türüne göre menekşenin yaprakları da değişmektedir. Kimi menekşenin yaprakları ince Yabani Menekşe; Menekşe her mevsim bulunabilen, bahçeler de, parklar da ve evimizde süs bitkisi olarak yetiştirdiğimiz bir çiçek türüdür. Türüne göre menekşenin yaprakları da değişmektedir. Kimi menekşenin yaprakları ince ve uzun olur, kiminin ise kalp şeklinde ve yuvarlak olur. Menekşenin bir çok çeşidi bulunur. Yaklaşık beş yüzden fazla türü vardır. Ülkemizde en çok bilinen menekşe türleri mor menekşe, sarı menekşe, beyaz menekşe ve rengarenk olanlarıdır. Bir çok çeşidi bulunan menekşenin biz yabani menekşeyi inceleyelim. 

Yabani Menekşe 

Yabani menekşe diğerlerinden biraz farklıdır. Kendine has çok güzel bir kokusu vardır. Bu çiçek genelde yol kenarlarında, kırlarda, kaldırım kenarlarında yetişen yaprakları incecik zarif bir bitkidir. Bu menekşe bazı kozmetik ürünlerinde de kullanılır. Menekşe şifa kaynaklı olarak da kullanılır. En çok bilenen faydası ise idrar ve balgam söktürücü olmasıdır.
]]>
Menekşe Balığı https://www.menekse.gen.tr/menekse-baligi.html Thu, 15 Nov 2018 14:16:41 +0000 Menekşe Balığı, Bu balık yapısı itibariyle vücudu geniş, yassı bir şekildedir. Sırt kısmında iki adet yüzgeci bulunmaktadır. Gövde yapısında yan kısımlarda siyah renkte lekeler vardır. Menekşe balığı renk özel Menekşe Balığı, Bu balık yapısı itibariyle vücudu geniş, yassı bir şekildedir. Sırt kısmında iki adet yüzgeci bulunmaktadır. Gövde yapısında yan kısımlarda siyah renkte lekeler vardır. Menekşe balığı renk özelliği olarak sırt kısmı dalgalı şekilde kahverengini anımsatır. Karın kısmı ise beyaz ile krem rengi arasındadır. Bu balık renk yapısını üreme zamanında değiştirmektedir. Genel olarak o dönem içerisinde şerit şeklinde mavi yada lacivert renkte belirir. Bu balık kendi sularımızda yerli balıklarımız arasındadır. Boy olarak yaklaşık 10-15 santimetre arasında değişiklik gösterir. Bu balık yapısı itibariyle oldukça hareketlidir. Sıcak havalarda sahil bölgelerine kadar gelmektedir. Bu balık dikenli yapısı olduğundan dolayı ön kısımda bulunan dikenleri tehlike arz eder. Dokunulduğunda vücuda batmasıyla yara oluşturur ve şiddetli derecede batmaktadır. Bu balık hayatta kalma süresi 8 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Beslenmesi genellikle yavru balıklarla sağlanır. Yada diğer balıkların yumurtalarıyla olmaktadır.

Menekşe Balığının Pişirilmesi;

Menekşe balığı et olarak oldukça lezzetlidir. Herkesin tadına hayran kaldığı bir balıktır. Bu balık suların dip kısımlarında deniz midyesi, solucanlar, farklı balıklara ait yumurtalarla beslendiğinden etli bir yapıya sahip olmaktadır. Bu balığın et yapısı çok beyazdır. Lezzet bakımından da oldukça lezzetlidir. Bu balık yenilecekse eğer tavada hazırlanması oldukça lezzetlidir. Tabi ızgarası da bir o kadar lezzetli olur. Bu balık ızgarada yapılacaksa eğer deri kısmı alınmaz. Sadece balığın bağırsak kısımları, isteğe bağlı olarak kafası alınarak hazırlanmaktadır. Tavada yapılacaksa eğer pul kısımları ve derisi güzelce ayıklanır daha sonra tavaya alınarak hazırlanır. 

Menekşe balığı diğer balıklara nazaran daha lezzetli bir balıktır. Menekşe balığı çok fazla bilinen bir balık değildir. Bu balığın diğer adı izmarit balığıdır. Bilen bilir. Tadı gerçekten çok güzeldir. Taze olarak alındığında daha bir lezzetli olur. Herkese tavsiye ederim deneyin sizde menekşe balığı tüketmeye başlayacaksınız. Menekşe balığı çocukların beyin gelişiminde de oldukça faydalıdır. Omega 3 oldukça fazladır. Çocuklarınıza bu balığı ayda bir kez yedirdiğiniz de beyin yapıları daha sağlıklı gelişecektir. 
]]>
Menekşe Tohumu https://www.menekse.gen.tr/menekse-tohumu.html Fri, 16 Nov 2018 14:15:50 +0000 Menekşe Tohumu; Bitki türleri arasında ismine sık rastladığımız çiçeklerin başında menekşe gelmektedir. Genellikle saksılarda yetişen bu ürün menekşe tohumu ekimi sayesinde büyümektedir. Menekşe tohumu Menekşe Tohumu; Bitki türleri arasında ismine sık rastladığımız çiçeklerin başında menekşe gelmektedir. Genellikle saksılarda yetişen bu ürün menekşe tohumu ekimi sayesinde büyümektedir. Menekşe tohumu menekşegiller familyasından olup viola adı verilen cinsi en meşhurlarındandır. Zira viola cinsi bilindiği üzere evimizde büyüttüğümüz saksılarda rahatlıklarla yetişebilir. Menekşe tohumunun yalnızca viola türü yoktur. Aynı zamanda da 400 ile 450 arasında çeşidinin olduğu bilim insanları tarafından tespit edilmiştir. Bu bitki türü hemen hemen her coğrafyada yetişebildiği gibi genellikle kuzey yarım kürede daha kolay bir şekilde büyüdüğü gözlemlenmiştir. Bu bakımdan kuzey yarım kürede daha fazla menekşe tohumu ve menekşe bitkisi bulunduğunu söyleyebiliriz. 

Menekşe Tohumu Dikimi Ve Bakımı

Genellikle menekşe tohumu diken kimselerin sık sık karşılaştığı sorunların başında bu bitki türünün dikimi ve bakımı gelmektedir. Zira menekşe tohumu ekimi büyük bir sabır gerektiren ve sürekli denemekten geçen bir süreçten oluşmaktadır. Bu bakımdan hassas bir bakım istemektedir. Ancak menekşe tohumu dikimi ve bakımı sizin gözünüzü korkutmasın. Zira yapılan işlemler oldukça basit olup bazı hususlara dikkat etmeniz halinde evinizde rahatlıkla bu çiçeği yetiştirmeniz mümkündür. Bu bitkinin dikimi ve bakımı esnasında dikkatli olmanız gereken hususları sizlere aktaracağız. Üzerinde durmuş olduğumuz hususlara dikkat etmeniz halinde sizin de menekşe bitkisi yetiştirmeniz mümkün olacaktır.

Menekşe tohumu dikimi için doğada böceklerin ve arıların yapmış olduğu görevleri sizlerin yapması halinde doğal bir menekşe yetiştirmeniz mümkün olacaktır. Fakat bazı hususlara dikkat etmeniz ve üzerinde duracağımız konulara sabırla itibar etmenizi öneririz. Aksi takdirde birçok denemeye rağmen bu bitkiyi büyütmeniz söz konusu olmaz. İlk olarak yapmanız gereken şey tozlaşmayı sağlamak olacaktır. Bu evrenin doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için de bir küçük fırça ya da pamuk kullanabilirsiniz. İnce ve küçük boyutlardaki bir çubuk sayesinde basit bir şekilde tozlaşmayı gerçekleştirebilirsiniz. Çiçeğin alıcı bölgesine doğru tozlaşma işlemini uygulamanız gerekmektedir. Polenimizi yapışkan haldeki parlak görünümlü stigmaya uygulamanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparken çaprazlama olacak bir şekilde uygulamanız daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede menekşe tohumunun simetrik bir şekilde büyümesini görebilirsiniz. Ardından tohumun pod adı verilen şekilde başlaması söz konusu olacaktır. Bu durum yaklaşık 2 hafta sonunda etkisini gösterip yeterli olgunluğa erecektir.

Olgunlaşma evresi tamamlanana kadar menekşe tohumu mutlaka güneş gören bir yerde olması gerekmektedir. Ayrıca menekşenin sürekli olarak hava alan bir bölgede de yer alması oldukça önemli bir husustur. Menekşe tohumu gelişim aşaması sırasında uygun hava koşullarını ve iklimini sağlamanız büyümesinde oldukça önemli bir husustur
]]>
Menekşe Çiçeği Hastalıkları https://www.menekse.gen.tr/menekse-cicegi-hastaliklari.html Fri, 16 Nov 2018 16:49:01 +0000 Menekşe çiçeği hastalıkları, Özellikle bakım şartları hastalık riskini çoğaltırken bazen de hiç elimizde olmayan doğal olaylardan dolayı bu hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz. Menekşe çiçeği hastalıkları Menekşe çiçeği hastalıkları, Özellikle bakım şartları hastalık riskini çoğaltırken bazen de hiç elimizde olmayan doğal olaylardan dolayı bu hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz. Menekşe çiçeği hastalıkları ile karşılaştığımız zaman da çözüm için yapılması gereken ilk önce hastalığın doğru tespit etmek olacaktır. Bakım şartları, dış etkenlerden hastalık gelme olasılığı olması, son yıllarda yapılan değişik değişik bakım çeşitleri ve bitkilerde gözle görülen değişiklikler ne zaman ne biçimde ilerlediği konuları tamamen düşünülerek tespit saptanmış ve konulmuş olmalıdır. Menekşe çiçeği hastalıkları hemen hemen tüm hastalıklarını yaprağıyla da gösterebilen bir bitki türüdür. Bu sebeple de teşhis koymak için yapraklarının çok iyi gözlenmesi çok önemli olacaktır. Hastalığı belirleme ve tedavi süresince neler yapılması gerektiğini çoğu menekşe çiçeği hastalıklarını iyice inceleyerek yapmalısınız.

 Menekşe çiçeği hastalıkları nelerdir
 • Bakım sorunları gübreleme çok fazla sulama yada susuz kalma yada aşırı ışık şiddeti veya yüksek yada düşük sıcaklık  gibi çeşitli genel bakım şartlarına bağlı nedenlerdir. Tamamen bir hastalık olarak görülmemelidir. Kısa zamanda  bitkiyi öldürmez fakat hastalıklara karşı bitkiyi savunmasız bırakır ve menekşe çiçeği hastalıkları na karşı bitki kendini koruyamaz bir hal alır. Bazen de bu hastalık yıllar boyu yalnızca bir sorun olarak kalabilir. 
 • Bakteriler ve mantarı hastalıklar bakım şartları kaynaklı olabilirler bir de, temas yada  hava yoluyla veya taşınmayla meydana gelebilen tedavi edilmez ve hemen önlem alınmazsa bitkiyi yok edebilecek kadar tehlikeli olan bir hastalık türü olan menekşe çiçeği hastalıkları olarak bilinir.
 • Böcek saldırısı bit, afit, örümcek, thrips ve benzeri bazı böcek çeşitleri bitkileri yeme sonucu beslenmesini sağlayan ve  daha sonra da bitkilerde görülen menekşe çiçeği hastalıkları olarak ortaya çıkan hastalık türüdür. Böceklerin saldırı güçlendikçe sonuç daha da ölümcül olma riskini artırır.
Hastalık görüldüğün zaman çoğunluk olarak yapılması gereken ilk önce hastalıklı bitkileri karantinaya almak ve öbür bitkilere geçmesini yani bulaşma olasılığını ortadan kaldırmak olacaktır. Konulan Teşhis doğru yapılmış ise hastalığın hemen kontrol ve tedavi edilme zamanını hızlandırmış olacaktır. 
]]>
Menekşe Bakımı https://www.menekse.gen.tr/menekse-bakimi.html Sat, 17 Nov 2018 05:37:47 +0000 Menekşe Bakımı, ev dekorasyonu denilince saksılı bitkilerin yeri bir ayrıdır. Ama dekorasyon diye aldığımız menekşelere nasıl bakılacağını da detaylı bir şekilde bilmek gerekir. Bitkileri alıp eve getirdikten s Menekşe Bakımı, ev dekorasyonu denilince saksılı bitkilerin yeri bir ayrıdır. Ama dekorasyon diye aldığımız menekşelere nasıl bakılacağını da detaylı bir şekilde bilmek gerekir. Bitkileri alıp eve getirdikten sonra yeni temin ettiğimiz ortamda gereken uyumu sağladıktan sonra bilinçli bir yetiştirme tekniği ile canlılıklarını kaybetmeden yaşamaları için bilinçli olunması gerekir. Menekşeler  uzun yıllardan bu yana her evde bulunan göz alıcı renkleri ve narin yapıları ile cam önleri süsleyen nadide bitkilerdendir. Menekşe bakımı teknikleri ile uzun yıllar boyunca göz alıcılıklarını kaybetmeyen menekşelere sahip olabilirsiniz. 

Menekşe bakımı nasıl yapılır

Yeşil kadifemsi ve kalın tüylü yaprakları ve rengarenk çiçekleri olan menekşeler, iyi bakıldığı sürece tüm yıl içerisinde çiçeklenme özelliğine sahiptir. Koyu mavi, mor, lacivert, beyaz, kırmızı, pembe gibi tonları olan menekşeler, özellikle cam kenarlarında daha sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişme özelliği göstermektedir.

Menekşe bakımı, tohumdan itibaren başlamışsa tohum ekildikten sonra bitkinin çiçeklenme süresi için geçen zaman aşağı yukarı 10 aydır. Tohumların toprağa ekilme zamanı olarak en uygun dönem eylül ve ekim aylarıdır. 22 derece sıcaklık en uygun sıcaklık derecesidir. Menekşe tohumu toprağa ekildikten sonra maksimum 10 gün içerisinde çimlendiği görülür. Menekşe fideniz toprak yüzeyine çıkar. Bu süreçten sonra gelişme durur bu aşamada endişelenmenize gerek yok, çünkü menekşeniz, gelişmek ve büyümek için aşağı yukarı 4 ay kadar bekleyecektir. Ekim işleminden önce plastik bir kap yada ağzı kapalı cam bir kavanoz içerisine mutlaka yaprak çürükleri ile karıştırılarak torf yada kaliteli bir toprak koyulur. Toprak nemlendirildikten sonra tohumlar ekilir ve güneş almayan bir yere koyulur. Bu aşamada kabın üzeri mutlaka kapalı tutulmalıdır. Menekşe toprak üzerine çıktığında saksıya alınma zamanı gelmiş demektir.

Bazı menekşe türleri çok kolay kök verebilirken bazı türler ise daha uzun sürelerde köklenme özelliğine sahiptir. Bu bakımdan hemen pas etmeyin. Menekşe bakımı için yapraktan ekim yapmayı düşünüyorsanız o zaman en aklın ve iri yapraklı olan kısımları tercih etmeniz gerekir, zayıf ve küçük yapraklar daha kolay çürüme ve tutmama özelliğine sahiptir. Yapraktan ekim yapıldığında kesilen yaprakların kuru olması gerekir. Bundan dolayı yapraktan menekşe ekiminde fide olarak aldığınız yaprağın sap kısmı düzgün değilse  kendi halinde 3-4 saat kurumasına izin verin ve daha sonra su dolu bir kabın içerisinde 2-3 saat beklettikten sonra toprağa dikin.

Menekşe bakımı için en uygun sıcaklık derecesi 20-25 derece arasıdır. Düşük sıcaklıklar gelişme geriliği yaratır ve çiçeklenmenin geç olmasına neden olur. Düşük sıcaklığa yüksek derece de nem oranı da eşlik ettiği zaman bitki çürür. Gece ve gündüz sıcaklık farkının fazla olduğu yerler menekşe bakımı için uygun yerler değildir.

Menekşe bakımı nem içermeyen çok kuru ortamlarda yapıldığında yapraklanma güzel olsa bile çiçek verimi olmayacaktır. Menekşe bakımı için uygun nem oranı %60-70 civarlarındaki nem seviyesidir.

Ev ortamında saksı altındaki kap içerisinde mutlaka az miktarda su bulunmalıdır. Menekşeler sık sık yapraklara su püskürtülecek şekilde nemlendirilmelidir. Çünkü menekşenin bulunduğu ortamda havanın nem oranı düşük ise yapraktaki nem ortamı dengeler.

Menekşe bakımı yapılırken menekşelerin nemli ortamları sevdiği düşünülerek ev içinde en nemli yer neresi ise uygun ortam orasıdır. Örneğin mutfaklar menekşe bakımı için en ideal yerlerdir. Toprak nemi mutlaka ıslak olmayacak şekilde orta derece de olmalıdır. Menekşe toprağının fazla sulu olması bitkide çürümeye neden olan başlıca faktördür. Menekşe bakımında nemin ortam havasından, saksı altlığından yada yapraklardan alınması uygulama bakımından en doğru sulama yöntemidir.

Işık konusuna gelince ise, menekşeler doğrudan güneş ışığı almayan ama bunun yanı s]]> Menekşe Kokar Mı https://www.menekse.gen.tr/menekse-kokar-mi.html Sat, 17 Nov 2018 11:29:03 +0000 Menekşe kokar mı, seracılık içerisinde yetiştirilen çiçekler içerisinde yer alan menekşenin bazı türlerinin kokusunun bulunduğu belirtilirken, bazı türleri kokusuz olarak bulunmaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak yetiştirile Menekşe kokar mı, seracılık içerisinde yetiştirilen çiçekler içerisinde yer alan menekşenin bazı türlerinin kokusunun bulunduğu belirtilirken, bazı türleri kokusuz olarak bulunmaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilen salon çiçekleri içerisinde yer alan Menekşe bitkisinin ana vatanı Afrikadır. Evlerde, balkonda, cam önlerinde, teraslarda, ofislerde birçok alanda ortamının renklendirilmesi için yetiştirilen çiçek türüdür. Mevsiminde çiçek açmasının yanı sıra genellikle sonbahardan yaza kadar uzanana zaman içerisinde üzerinde bulunan rengarenk çiçekleriyle mükemmel görünüm yaratır. 


Menekşe kokar mı sorusuna gerekli şekilde menekşenin sulanması, ışık alması, uygun toprak seçimi ile büyütülmesi sağlanırsa evet şeklinde cevap verilebilir.  Menekşe yetiştirirken bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. Menekşenin toprağının seçilirken hafif topraklı olması ile birlikte nem özelliğinin yüksek olması Menekşe bitkisinin köklerini daha iyi salmasını destekleyerek oksijenin alınması ile birlikte pH dengesinin normal seviyede kalması sağlanır. Menekşe bitkisi yetiştirilirken gün ışığı görmesi gerekir. Ancak gereğinden fazla gün ışığı görmesi menekşenin gereğinden daha büyük şekilde büyümesine neden olur. Bu sebepten dolayı sabah ve ikindi güneşini görmesi ile yaşadığı ortamı sevmesi sayesinde sağlıklı şekilde Menekşe yetiştirilir. Menekşenin büyümesi ile birlikte yanında vereceği sürgünlerin çoğaltılması ile kokulu menekşenin yetiştirildiği alanda sayısının artırılması sağlanır. 

Menekşe neden kokar

Menekşenin farklı renkte ve farklı türlerde çeşitleri bulunmaktadır. Mor, beyaz, sarı, çift renkli, katmerli şekilde bulunan menekşenin içerisinde bulunan sopanin ve mentil maddeleri sebebiyle koku yapması sağlanır. Ayrıca içerisinde bulunan Flavotin, alkaloit ve Uçucu yağlar sayesinde farklı bir koku yayması gerçekleşir. 

Menekşe kokar mı sorusuna içerisinde bulunan maddeler sayesinde genellikle evet şeklinde cevap verilebilir. Menekşenin içerisinde bulunan koku ve maddeler sebebiyle bazı alanlarda da kullanılması sağlanır. Pastacılık sektöründe içerisinde bulunan aroma sebebiyle hem de kokusundan faydalanmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca parfümeri sektörü içerisinde bulunan farklı koku sebebiyle kullanılması sağlanır. Özellikle bazı tür menekşelerinin çok güzel koktuğu, yetiştirildiği ortamda doğal koku yayması ile kendisinden istifade edildiği belirtilir. 
]]>
Menekşe Kokusu https://www.menekse.gen.tr/menekse-kokusu.html Sun, 18 Nov 2018 11:00:15 +0000 Menekşe kokusu; menekşe çiçeği, mor ve eflatun renklerinde olan daha çok saksılarda yetiştirilen, görünümü ile büyüleyici bir bitki türüdür. Menekşe türü o kadar fazladır ki saymakla bitmez. Menekşe çi
Menekşe kokusu; menekşe çiçeği, mor ve eflatun renklerinde olan daha çok saksılarda yetiştirilen, görünümü ile büyüleyici bir bitki türüdür. Menekşe türü o kadar fazladır ki saymakla bitmez. Menekşe çiçeğinin yaklaşık olarak 400 çeşit olduğu bilinmektedir. Rengine, kokusuna ve bitkinin sapına göre çeşitlilik gösterdiği için,  bu çiçeği zevkle yetiştirenler  çoktur .
  
Menekşe En Çok Nerelerde Görülür 

Menekşe çiçeği aslında bir tropikal bitkidir. Bol nemli ıslak yerleri severler. Bu yüzden diyoruz ya bakımı ve yetiştirilmesi zor olan bir bitkidir. Çiçek severler çok daha iyi bilir hergün hergün hem menekşe çiçeğinin toprak altı ve yaprakları ıslatılır. Bunca zahmet dolu bir bitkiyi ancak menekşe kokusu sevenler katlanabilir 

Evde Menekşe Kokusu İsteyenler İçin Yetiştirilme Tarzı;
 • Öncelikle menekşe çiçeğini almadan evde onu koyacak yer ayarlamaya başlamalı öyle çiçeği almalıyız. 
 • Özenle toplanmış bol gübreli suyu içinde uzun süre tutan toprak almalıyız. Nem mutlaka Menekşe için olmalıdır. 
 • Orta boyda bir saksı. Bu saksı altında drenaj delikleri gibi suya ihtiyaç duyduğun alabileceği tarzda olmalı. 
Kokulu menekşe daha çok parfümeri ve oda spreyi üretme de kullanılır. Menekşe kokusu gerçekten çok özel, ferahlık veren bir koku bitkisidir. Ürünlerin tüketim istatistik değerlerine bakıldığında menekşe kokusu bayanların severek aldığı parfümeri arasındadır. 
Duygusallığı simgeleyen menekşe şiirlere de konu olmuştur. Aşkı, sevgiyi, özlemi simgeler. Böyle olunca menekşe şairlerin ilham kaynağı olmuştur. 
Menekşe çiçeğinin yağı da vardır. Şifalı bitkiler arasında menekşe alerjik tedaviler için kullanılır. Kokulu olan cinsinde ise aroma özü yapılır. Keklerin içine, pastaların içine, kurabiye içlerine konur. Yenildiğinde ağza menekşe kokusu gelir. Bu tür pastalar daha çok özel otellerde turist ağırlamaya kullanılır.

Bilinen Menekşe Çeşitleri Nelerdir 
 
Yaklaşık olarak 400 çeşit menekşe vardır
 • Hercai menekşesi
 • Kokulu menekşe 
 • Mançurya menekşesi 
 • Yünlü mavi menekşe 
 • Şemsiye menekşe 
 • Labrador menekşe 
 • Köpek menekşesi
 • Bataklık menekşesi 
Belirttiğimiz gibi 400 çeşit menekşe var fakat günümüzde en çok görülen ve bilinenler yukarıda ismini yazdığımız menekşeler ilk sıralarda yer alır. 
Menekşe çiçekleri gerçekten günümüzde özel bir yere sahip olduğu için evde yetiştirmeye, doğum günlerinde, anneler günün de hediye olarak bol kokulu bir menekşe almanızı tavsiye ederiz. Alerji etkisi yok denilecek kadar az olan bu çiçek değer verdiğiniz kişilerin başucunda menekşe kokusu ile sizi hatırlatacaktır. 
Menekşe ye olan hastalığı ile duyulan kişiler vardır. Yakın çevrem den örnek vereceğim.  Sırf kız arkadaşı menekşe kokusu hastası diye kız istemeye elinde gövdesi baya büyük, koca bir saksıda menekşe ile giden kuzenim de herhalde duygusallığın dibine vurup tarihe geçmiştir. Belki abartı dersiniz ama menekşe kokusu kiminde bir tutkudur.
]]>
Menekşe https://www.menekse.gen.tr/menekse.html Mon, 19 Nov 2018 03:41:13 +0000 Menekşe, kolay yetiştirilebilen ve hızlı çiçek veren bir bitkidir. Rengi ve kokusu kendine has, çeşitleri sayılamayacak kadar fazla, çiçek dizilişi çok simetri ve kalp şeklini andırmaktadır. Bu sebepten dolayı insanların vak Menekşe, kolay yetiştirilebilen ve hızlı çiçek veren bir bitkidir. Rengi ve kokusu kendine has, çeşitleri sayılamayacak kadar fazla, çiçek dizilişi çok simetri ve kalp şeklini andırmaktadır. Bu sebepten dolayı insanların vakit geçirmeyi tercih ettiği alanlarda  ve mekanlarda süs bitkisi olarak da tercih edilir. Menekşegiller familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan, bir çok renge ve kokuya sahip, genellikle de saksıda yetiştirilen menekşenin, 400- 500 arası çeşidi bulunmaktadır. 

Menekşe evde, bahçede yada balkonda, bakım şartları sağlandığı takdirde çok hızlı çiçek veren, koku ve renk çeşidi ile bir çok zevke ve tercihe hitap edebilen menekşe fazla sıcak ortamda yada çok fazla soğuk ortamda yaprakları ve çiçekleri zarar görebilir. Bundan dolayı daha ılıman ve serin yerlerin tercih edilmesi gerekir. Bu şartların dışında menekşe çiçeğinin toprağının sürekli gübrelenmesine yada özel bakım şartlarına ihtiyacı olmadığı için her ortamda kolaylıkla ve keyifle yetiştirilebilir.

Menekşenin Özellikleri Nelerdir

Menekşeler uzun ömürlü ve kolay yetiştirilebilen çiçeklerdir. Ortalama 400 yada 500 arası çeşidi bulunan menekşenin en fazla tanınan türleri hercai menekşe ve kokulu menekşedir. Hava akımından çok kolay etkilenen çiçeği soğuktan ve ayazdan korumakta dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Onun dışında evinizde yada bahçenizde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz çiçek gölgeyi ve serin ortamı sever. Toprağının gübrelenmesi ve özel bakımı ayrıntılara dayanmaz. Arada bir gübreleme işlemiyle uzun süre çiçek verebilir. Çiçek rengi ve kokusu bakımından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Renkler arasında menekşe rengini kendi adından almış olan çiçek uzun ömürlü olmasıyla da bilinir. 

Bunun dışında mavi, yeşil,kırmızı, pembe  renkleri bulunan çiçeğin tercih edilme nedenleri arasında renk seçeneğinin çok olması ve çok çeşitli kokulara sahip olması da sayılabilir. Dönemlik olarak yaşayan çeşitleri de bulunmaktadır. Çiçekleri kalp desenini andırır ancak yaprakları düzensiz ve sınırları benzer değildir. Çiçeklerin simetrik dizilişi ve kalp biçimine benzemesi de menekşeyi özel kılan ayrıntılardan biridir. Bu özelliklerinden dolayı evde saksıda yetiştirildiği gibi dışarıda da, park, bahçe düzenlemesinde de oldukça sık tercih edilen, bahar ve yaz mevsimlerinde vazgeçemediğimiz, her yerde görebileceğimiz, çok aşina olduğumuz bir bitkidir. 20'ye yakın türü Türkiye'de yetişmektedir. Afrika menekşesi, bardak menekşesi, mor menekşe, Japon küpesi gibi bilinen çeşitleri de vardır.

Menekşe Nasıl Yetiştirilir:

Menekşe, çok güzel ve kısa sürede çiçek verir. Sıcak ve aşırı soğuk ortamları sevmez. Kış mevsiminde yetiştiği bölgede hava sıcaklığı 14-15 derecinin altına düşmemelidir. Bunun dışında menekşe dolaylı ışık altında ve serin bölgelerde çok rahat yetişir. Bitki ışık ister ancak ılıman ve gölge alanlarda da yetişebilir. Bikinin susuz kalmamasına dikkat edilmeli su bitkinin her tarafına ulaştırılmalıdır. Aynı günde ve aynı miktarda su verilmelidir. Toprağının sürekli nemli kalması önemli bir ayrıntıdır. Sulama işlemi yapılırken çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerin dallarına su değmemesine dikkat edilmesi gerekir. Menekşenin ölmesine sebep olabilir, çiçeğin sürekli gübrelenmesi gerekmez ancak bazende toprağı gübrelemek çiçeği canlandırır. Menekşe yetiştirirken en fazla saksıya diktiğimizde güzel sonuçlar alırız. Bu nedenden dolayı da genelde evde yetiştirilen bir çiçek olarak anılır. 

Menekşe çiçeğinin yetiştirilmesi ve çoğaltılması köklerinden ayırma yöntemiyle gerçekleşir. Köklerden gelen dallar başka bir saksıya yada bahçeye dikildiğinde yeni bitki oluşumu gerçekleşir. Köklenmemiş yaprakların su içerisinde köklenmesi sağlanarak da bitkinin çoğaltılması uygundur. Anadolu da yabani olarak da yetişebilen bir bitkidir. Sık sık saksı değiştirmek bitk]]> Menekşe Çeşitleri https://www.menekse.gen.tr/menekse-cesitleri.html Mon, 19 Nov 2018 09:07:54 +0000 Menekşe çeşitleri; Menekşegiller familyasına mensup olan viola türündendir. Güzel görünümlü oldukları gibi bakımları da kolaydır. Bu bitki genellikle kuzey yarım kürede yetişir. Güneydoğu Asya ve Hawai bölgelerinde makul Menekşe çeşitleri; Menekşegiller familyasına mensup olan viola türündendir. Güzel görünümlü oldukları gibi bakımları da kolaydır. Bu bitki genellikle kuzey yarım kürede yetişir. Güneydoğu Asya ve Hawai bölgelerinde makul derecede yetişmektedir. Bu bitkinin yaşayabilmesi ve yetişebilmesi için aydınlık ve nemli yerlere ihtiyacı vardır.  Yetiştirilmek istendiğinde gerekli olan ortam sağlandığında rahatlıkla çiçek açarlar. Evde bakımı kolaydır. Sıklıkla gübrelemeyi gerektirmez. Genellikle saksılarda bakılmaktadır.   Menekşe çeşitleri yeryüzünde neredeyse 400-500 civarındadır. 

Başlıca menekşe çeşitleri nelerdir

Bardak menekşesi: Menekşe çeşitleri içerisinde oldukça farklı ve ilginç olanlarından biride bardak menekşesi bitkisidir. İki renkten meydana gelmektedir. Ayrıca katlı yapıdadır. Bardak menekşesinin hoş görünümünden dolayı bakımının yanı sıra gelin çiçeği olarak da kullanılmaktadır. 

Mor menekşe (kokulu menekşe): Zarifliği, zarafeti bitki ve çiçek seven kişilerin dikkatini çekmektedir. Güzel ve hoş bir koku salgılamaktadır. Mor menekşenin çiçeklenme zamanı ilkbahar yada sonbahar mevsimin son zamanlarına doğru yıl içerisinde iki defa olmaktadır. Çiçeklenme zamanı sona erdiği zaman ip şeklinde uzantılar dışarı çıkar ve ufak fideler meydana gelir. Yaprak yapılarının uç kısımları sivri olmayıp, şekli kalbi andırmaktadır. Mor menekşenin Ana vatanı Avrupa ve Asya'dır.  Menekşegiller (violaceae) familyasına mensuptur.  Kokulu mor menekşeler serin ve az güneşli yerleri severler. Bu menekşe türünü  parfümcülükte yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Kokulu mor menekşeler sıcağı ve çok güneşi sevmezler. Bu çiçeğin çiçeklenme zamanı yaşadığı yerin iklim şartlarına göre değişiklik gösterir. Kış mevsimlerinde az, don zamanlarda çok nadir ve sonbahar mevsiminin ortasında çiçek açarlar. Bazen ilkbahar mevsimin ortası yada yaz aylarının başlarına kadar çiçeklenmesi devam edebilir. Ayrıca sonbahar mevsiminin ikinci ve ilkbahar mevsimi boyunca da çiçeklenme gerçekleşir. Çiçeklenme bittikten sonra toprağa doğru ip tarzında uzantılar meydana gelerek ufak bir sürü fide oluşur. Bu fideler köklenerek toprağa tutunur.

Hercai menekşe: İsminden de anlaşılacağı  kararsız ve havai birkaç renk tonlarından meydana gelmektedir. Hercai menekşesi 'viola tricolor' olan doğada yer alan menekşe türü ile başka menekşe türleri ile birleşerek meydana gelmiştir. Hidrit şeklinde oluşan hercai menekşelerin çiçekleri daha büyük olmaktadır. Tohumu oldukça kolay yetiştirilmektedir. Bu sayede hercai menekşe rahatlıkla melezleştirilerek farklı renklerde de elde etmek mümkündür. Bütün toprak çeşitlerinde rahatlıkla yetişir. Bu bitkiyi yaz mevsiminde susuz kalmamasına dikkat edilmelidir. Hercai menekşeleri kış mevsiminde karın altında bile kalsalar zarar görmemektedirler.  Yaz mevsiminde çok sıcak yerlere koyulmamalıdır. Genellikle sıcak zamanlarda yarı gölge olan yerlere koyulmalıdır.Ayrıca bahçe ve parkları süslemede en rahat yetiştirilen ve bulunan süs bitkileridir.

Afrika menekşesi: En bilindik olan menekşe çeşitlerinden biridir. Genellikle balkon ve evlerde mekanı süslemek için oldukça rağbet edilen bir çiçektir.

Ayrıca mançurya menekşesi, yünlü mavi menekşe, tarla menekşesi, labrador menekşesi, köpek menekşesi, bataklık menekşesi, viola hirta, dağ hercai menekşesi, sarı orman menekşesi, Kanada menekşesi, yabani menekşe, bataklık mavi menekşesi, kuşayağı menekşesi, tüylü sarı menekşesi, çengel mahmuzlu menekşe, Kaliforniya altın menekşesi, bodur bataklık menekşesi, öncü menekşe, herdemyeşil menekşe, beckwith menekşesi ve apalaş dağları menekşesi gibi menekşe çeşitleri mevcuttur.
]]>
Menekşe Nasıl Çoğaltılır https://www.menekse.gen.tr/menekse-nasil-cogaltilir.html Tue, 20 Nov 2018 06:59:42 +0000 Menekşe nasıl çoğaltılır: Birbirinden güzel renkleri ile ev, bahçe, teras ve ofis gibi yaşam alanlarını renklendiren muhteşem görünüşlü menekşeler beş taç yaprağından oluşmuş menekşegiller familyasından gelen bir çi Menekşe nasıl çoğaltılır: Birbirinden güzel renkleri ile ev, bahçe, teras ve ofis gibi yaşam alanlarını renklendiren muhteşem görünüşlü menekşeler beş taç yaprağından oluşmuş menekşegiller familyasından gelen bir çiçek türüdür. Peki bakımı oldukça kolay olması bakımından birçok kişi tarafından yetiştirilen menekşe nasıl çoğaltılır. Menekşe meraklıları menekşenin çiçeğini çoğaltma yöntemlerini bilirseniz işiniz daha da kolaylaşacağı gibi saksılarınızın sayısını artırabilir ve birbirinden güzel menekşeler yetiştirebilirsiniz.

Menekşe çoğaltma yöntemleri nelerdir, 

Menekşe tohum ile çoğaltılabileceği gibi aynı zamanda yaprak çeliği ve doku kültürü gibi tekniklerle de çoğaltılabilen çiçekler arasındadır. Yaprak çeliği ve doku kültürü çoğaltma yöntemi tohumla çoğaltma yöntemine göre daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yaprak çeliğinden menekşe çoğaltma yöntemi nasıl yapılır, 

Bu yöntemle menekşe çoğaltmak için menekşenin gelişimi henüz tamamlanmamış ufak iç yapraklarını tercih etmeniz gerekir. Çünkü menekşenin iç yaprakları taze yapıda ve gelişim sürecinde olmaları nedeniyle köklenme zamanları daha kısa olur. Menekşe nasıl çoğaltılır sorusunda bu durum da sizin için bir avantaj sayılabilir. Menekşe çiçeği gövdesinden taze ufak bir iç yaprağı kökünden kırılarak ayrıldıktan sonra köklenmeyi sağlamak için özellikle de menekşenin seveceği perlit ve torf karışımı toprak hazırlanır ve ufak bir köklendirme saksısına ya da küçük plastik bardakların içine doldurulur. Toprak üzerine 2 cm kadar derinlik açık dik bir şekilde yaprak toprağa dikilip yaprağı desteklemek için kenarlarını kapatılır. Daha sonra sprey bir şişenin içerisine su doldurulup toprağın üzerine nemlendirilir. Menekşe çoğaltma işleminde yaprak çeliğinin daha iyi köklenmesi için direkt olarak değil de dolaylı yönden ışık güneş ışığı alan sıcak bir bölüme alın ve belirli aralıklarla toprak kuruduğu zaman aynı şekilde sulayın. Menekşe nasıl çoğaltılır konusunda size yardımcı olabilecek bir diğer öneri de yaprak çeliğinin köklenmesi tamamlanana kadar kesinlikle bitkiye besin takviyesi uygulanmaması gerektiğidir. Köklenme tamamlandığı zaman yaprak çeliği toprak ile iyice tutulduğunda menekşeye azotlu sıvı gübresi vererek gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bununla beraber menekşe nasıl çoğaltılır konusunda size yardımcı olabilecek diğer bir husus ise menekşenin iç yaprağını gövdesinden ayırdıktan sonra bir bardağın içerisinde su doldurup yaprağı suya alıp kökleri çıktıktan sonrada toprağa dikebilirsiniz.
]]>
Hercai Menekşe https://www.menekse.gen.tr/hercai-menekse.html Wed, 21 Nov 2018 06:39:40 +0000 Hercai menekşe, park ve bahçeleri süsleyen, hemen hemen yılın her mevsimi canlılığını koruyabilen bir menekşe türüdür. Mor, sarı, mavi, kırmızı tonları bulunmaktadır. Mor menekşeyle aynı aileye ait olan herca Hercai menekşe, park ve bahçeleri süsleyen, hemen hemen yılın her mevsimi canlılığını koruyabilen bir menekşe türüdür. Mor, sarı, mavi, kırmızı tonları bulunmaktadır. Mor menekşeyle aynı aileye ait olan hercai menekşenin birbiriyle benzerlikleri bulunsa da iki türü ayıran özelliklerde bulunmaktadır. Örneğin hercai menekşenin çiçekleri mor menekşenin çiçeklerinden daha iridir. Bu durum iki çiçeği birbirinden ayıran en önemli özelliktir. Hercai menekşenin bakımı oldukça kolay olduğu için park ve bahçelerde sık tercih edilir. Kar altında bile yaşayabilme özelliğine sahip olsa da dayanma süresi oldukça kısadır.

Hercai menekşe bakımı nasıl yapılır

Toprak isteği: Hercai menekşeden en iyi verimi alabilmek için humuslu topraklar tercihe dilmelidir. Toprağın gübresi iyi yapılmalı ve killi ya da kumlu topraklara dikilmelidir. Kolaylıkla bakılabilen çiçekle ilgilenildiğinde çok güzel verim alınır. Tohum yoluyla üretilen çiçeklerin Ağustos Eylül aralığında dikilmesi gerekir. Eğer çiçek ekildiği yere uyum sağlarsa verimi çok daha iyi olur.

Tohum ekime hazırlanırken mümkünse hayvan gübresi toprağa karıştırılmalıdır. Tohum toprağın 20 santim derinliğine ekilmelidir. Toprağın en iyi şekilde havalandırılması sonuç iyi faydalı olur. Ekildikten sonra 2 hafta arayla toprak çapalanırsa toprağın hava alması sağlanır. İki ay arayla toprağa hayvan gübresi verilebilir.

Su ve ışık isteği: Hercai menekşe suya fazla ihtiyaç duymayan bir çiçektir. Ancak ekili olduğu toprağın kuru kalmaması gerekir. Sulama işlemi toprak kurumaya başladığında gerçekleştirilmelidir. Görüntü olarak hassas ve narin gibi görünse de aslında hiç öyle değildir. Bu yüzden de şehir parklarında ve bahçe süslemelerinde ilk tercihlerden biridir.

Çiçeklenme ve iklim isteği: Don yaşanmayan bölgelerde saksılarda hercai menekşe kolaylıkla yetiştirilebilir. Soğuğa oldukça dayanıklı olan çiçek, tam güneş almayan gölgelik yerlerde yetişebilir. İlkbahar aylarında toprağa dikildiğinde hızlı bir şekilde büyüme sağlar.

Tohum ekimi ve çimlenme: Hercai menekşe yılda üç defa dikilebilen bir çiçektir. Menekşenin toprağa ekildiği dönem gelişimi için önemlidir. Ağır kış şartları yoksa sonbahar sonlarında ekilebilir. Kök gelişimi için en uygun sıcaklık 10-13 derece arasıdır. Hava sıcaklığının 20 derece olduğu bölgelerde ekimden 10 gün sonra çimlenme gerçekleşebilir. Eğer bölgede ısı yüksekse çimlenme daha geç olur. Soğuklanmaya ihtiyaç duyulan tohumlar ekimden önce 2 hafta kadar buzdolabında bekletilirse daha verimli olabilir.

Hercai menekşe faydaları nelerdir

Hercai menekşe ne kadar süs bitkisi olarak bilinse de sağlık açısından da faydalı bir çiçektir. Sağlık için geniş yelpazede hercai menekşeden yararlanılabilir. Ciltte meydana gelen egzama ve farklı cilt hastalıkları için merhem yapılarak kullanılabilir. Öksürük kesici özelliği vardır. Damar sertliğini engeller, iltihaba karşı iyi gelir. Sarılık hastaları için kullanılabilir.

]]>
Menekşe Nasıl Bakılır https://www.menekse.gen.tr/menekse-nasil-bakilir.html Wed, 21 Nov 2018 20:48:04 +0000 Menekşe Nasıl Bakılır, Menekşe genellikle çoğu evin balkonunda, pencere kenarlarında ve bahçelerin köşelerini süsleyen ayrıca da bakımı oldukça kolay olan bir çiçek türüdür. Çoğunlukla uzun ömürlü olup bazende dönems Menekşe Nasıl Bakılır, Menekşe genellikle çoğu evin balkonunda, pencere kenarlarında ve bahçelerin köşelerini süsleyen ayrıca da bakımı oldukça kolay olan bir çiçek türüdür. Çoğunlukla uzun ömürlü olup bazende dönemsel olarak yaşamaktadır. Ayrıca dünyanın hemen hem her yerinde yetişebilen bir çiçektir. Fakat çoğunluğu ise kuzey yarım kürede yetiştirilmektedir. Menekşe çiçeği tek çeşit olmayıp doğada bilinmekte olan 400, 500 çeşidi bulunabilmektedir. Bakımı için gerekli ortam ve gerekli şartlar sağlandığı zaman oldukça güzel çiçeklenme gözlemlenir. Hemen hemen her renkte yetişebilen bu çiçeğin en çok tutulan ve sevileni kendi menekşe rengi olmaktadır. Menekşe bakımı oldukça kolay olan ancak oldukça da narin bir çiçek olmaktadır. 

Menekşe nasıl bakılır

Menekşe bakımına oldukça önem verilmesi ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar kolay olsa da bakımında bir durumu atladığınız zaman tekrar başa dönebilirsiniz. Menekşe nasıl bakılır denildiğinde akla bir çok şey gelmektedir bunlarda şu şekilde sıralanır.
 • Saksılama seçimi: İlk olarak saksılama da derin saksı yerine yayvan ve geniş olan saksılar tercih edilmelidir. Genişliği dikilecek olan bitkinin 1/3 ü kadar olmalıdır. Saksının dibinde mutlaka delik olmalıdır. Çünkü nem oranı menekşeler için oldukça önemli olmaktadır. 
 • Işıklandırma seçimi: Menekşe çiçeği genellikle aydınlık olan ortamları daha çok sevmektedir. Fakat direk vuran güneş ışığını sevmeyip yaramayabilir. Genellikle cam ve balkon kenarlarında bakımı yapılıyorsa mutlaka önünde bir perde olmalıdır. Menekşe bakımında yaz yada kış ayrımı yapılmadan konumlandırılma yapılmalıdır.
 • Toprak seçimi: Menekşe bakımında toprak seçimi oldukça önemli olmaktadır. Kesinlikle normal sıradan bir toprağı kabul etmemektedir. Bu çiçeğin bakımında toprağı mutlaka hafif olmalıdır, nem tutmalıdır, köklerine bol miktarda oksijen sağlamalı ve pH değeri 5.8 ile 6.5 arasında olmalıdır. 
 • Sıcaklık seçimi ve isteği: Bu çiçek tropikal bir iklim bitkisi olduğundan dolayı dünyanın bir çok yerleşim yerlerinde içeride yetiştirilmek zorunda kalınır. En hızlı büyüme gösterdiği durumlar 21-27 ile 16-21 derecede olmaktadır. 15 derecenin altına 27 derecenin de üzerine çıktığı zaman uzun süre kalırsa gelişimi yavaşlamaktadır.
 • Sulama sistemi: Genellikle sulama yapılırken aralıklı yapılmalıdır. Yani iki sulama arasında toprağın üst kısmı kurumadan sulamamalısınız ve kurumasına ortam oluşturulmalıdır. Sulama yapılırken su ısısı mutlaka oda sıcaklığında, klorsuz ve kloru uçurulmuş su kullanılmalıdır. Sulama yapılırken mutlaka saksının alt tarafından bol miktarda su ile yapılmalıdır. Daha sonra 15 dakika bekleyerek saksının altlığı boşaltılmalıdır. 
 • Gübreleme sistemi: Menekşe bakımında birde en önemli durumlardan birisi ise gübreleme olmaktadır. Çünkü bu çiçek sürekli ve hızlı bir gelişim göstermektedir bundan dolayı sürekli gübre ihtiyacı duymaktadır. Genellikle çiçeklenme döneminde fosfor içeriği yüksek gübreler tercih edilmelidir.
]]>
Afrika Menekşe Tohumu https://www.menekse.gen.tr/afrika-menekse-tohumu.html Thu, 22 Nov 2018 16:35:29 +0000 Afrika Menekşe tohumu, Menekşe bitkisinin yetiştirilmesi tohum üretimi yaygın olarak kullanılır. Ayrıca yapraktan elde edilen ayırma işlemi ile de Menekşe bitkisi yetiştirilebilir. Her evde yetiştirilen Menekşe bitkisi oldukça p Afrika Menekşe tohumu, Menekşe bitkisinin yetiştirilmesi tohum üretimi yaygın olarak kullanılır. Ayrıca yapraktan elde edilen ayırma işlemi ile de Menekşe bitkisi yetiştirilebilir. Her evde yetiştirilen Menekşe bitkisi oldukça popüler bitkiler içerisinde yer alır. Rengarenk çiçek açmasının yanı sıra oluşturduğu şekli ile farklılık yaratır. Saksı bitkisi olarak yetiştirilen Afrika menekşesi tohum ile çoğaltılır. Ülkemiz bitkinin yetiştirilmesi için uygun koşullar sağlamaktadır. Uygun şartlar elde edildiği için zaman Menekşe bitkisi mükemmel şekilde büyüme yaparak rengarenk çiçekler açar. Çiçekleri yuvarlak şekilde bulunan Afrika menekşesinin 5 taç yapraklı bölümü bulunur. Mavi, mor, beyaz, kırmızı, pembe, çift renkli, sarı renkli gibi çiçekler açar. Menekşe yetiştirilen en kolay bitkiler içerisinde yer alır. 

Afrika menekşesi tohumu çoğaltma yöntemleri

Dikim aşaması, tohum satan yerlerden elde edilen tohum ile birlikte ekme işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Öncelikli olarak uygun büyüklükte şeffaf kap ayarlanmalıdır. Afrika Menekşe tohumu şeffaf kabın içerisinde dikilerek ağzının kapatılması ile belirli süre çimlenmesi sağlanır. Kullanılacak olan toprağın doğru ayarlanması gerekir. Afrika menekşesi tohumunun sağlıklı ve güzel şekilde çimlenerek büyümesi için toprağın içerisinde perlit, vermikülit, torf, pomza, yaprak çürüğü, odun kömürü gibi maddelerin olması toprağın suyu geçirgenlik özelliğini artırır. Bu süreç içerisinde toprağın içerisinde gerekli hava akışının sağlanmasını destekler. Afrika menekşesi tohumu dikiminde saksının yarısına kadar saydığımız karışımında bulunan toprağın konulması gerekir. İçme suyu ile toprağın nemlendirilmesinin sonrasında küçük küçük yapıda bulunan tohumların belirli aralıklarla serpilmesi ile dikim gerçekleştirilir. Sonrasında üzerine bir santim kalınlığında tekrar toprak atılarak çimlenmesini beklemek gerekir. Yapılan ekimin sonrasında şeffaf kapının ağzının kapatılması gerekir. Kapağı olmayan kişilerin şeffaf naylon ile saksının ağzını kapatması tavsiye edilir.

Dikimden sonra ışık, bu süreç içerisinde mutlaka ışık gören yerde bekletilmesi gerekir. Toprağın içerisinde bulunan nem miktarının muhafaza edilmesi için naylon bölümün ışık görmesi gerekir. Afrika menekşesi tohumu için uygun çimlenme sağlamak amacıyla odada bulunuyor ise en az on saat ışıkta kalması gerekir. Güneş ışınları da oldukça etkili olur. Ekim işleminden sonra  20-25 gün içerisinde çimlenme başlar. Küçük küçük filizler kendini gösterir. Ekimden  2 ay sonrasında Afrika menekşesi tohumunun başka uygun büyüklükte saksılara alınarak  ayırma işlemi gerçekleştirilir.
]]>
Afrika Menekşesi Çeşitleri https://www.menekse.gen.tr/afrika-meneksesi-cesitleri.html Fri, 23 Nov 2018 12:30:24 +0000 Afrika menekşesi çeşitleri, süs bitkisi olarak yetiştirilen menekşelerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Yuvarlak şekilde çiçekleri bulunurken beş taçlı yapraktan oluşur. Çiçek sapları yaprak bölümünün alt koltuklarından Afrika menekşesi çeşitleri, süs bitkisi olarak yetiştirilen menekşelerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Yuvarlak şekilde çiçekleri bulunurken beş taçlı yapraktan oluşur. Çiçek sapları yaprak bölümünün alt koltuklarından çıkar. Afrika menekşesinin çeşitleri içerisinde mor, beyaz, mavi, pembe, sarı, çift renkli olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca katmerli çiçekleri bulunan bitkinin yetiştirilmesi yaşanılan ortamların daha güzel olmasını destekler. Seracılık içerisinde de yaygın olarak üretimi yapılarak ticari amaçlı satılması gerçekleştirilir. 1890'lı yıllarda keşfedilen Afrika menekşesi yıllık yağış miktarı fazla olan bölgelerde yetiştirilir. Genellikle 10 santim ebatında bulunan saksılarda üretimi yapılarak satılma işlemi gerçekleştirilir. Uygun bakımı yapıldığı zaman sürekli çiçek açma özelliği gösterir. 

Afrika menekşesi çeşitleri yetiştirilme şartları

Toprak seçimi, geçirgen özelliği bulunan toprak kullanılması gerekir. Kullanılan toprağını içerisinde hafif asit bulunması önemlidir. pH ismi verilen asidinin 6,5-  5,5 arasında olması kökün daha iyi uzamasını sağlar. Ayrıca içerisinde bazı elementlerin bulunması gerekir. Toprak karışımında kalın kum kullanılmalıdır. Ayrıca içerisinde ponza, odun kömürü, yaprak görüntüsü, alkali gibi maddeler olması bitkinin köklerinin hava alarak daha güzel gelişmesini destekler. Böylece toprakta bulunan nem miktarının dengede kalması sağlanır.

Saksı seçimi, Afrika menekşesi yetiştirilirken uygun saksı tercih edilmelidir. Plastik veya seramik saksılar Afrika menekşesi yetiştirilmesi için son derece uygundur. Orta büyüklükte olması gerekir. Köklerin saksının deliğinden çıkmaması gerekir. Ayrıca kullanılan saksının altında delikler bulunması önemlidir. Afrika menekşesi çeşitleri saksı içerisinde kök kısımları saksıya değdiği zaman büyüme evresini tamamlayarak çiçek açma özelliği gösterir.  Bu sebepten dolayı yaklaşık olarak 10 santimlik saksılarda ekimi gerçekleştirilir. Kök büyüyerek gerekli hacme geldiği zaman saksının değiştirilmesi gerekir. İlk saksıdan daha büyük saksıya alınması gerekir. Afrika menekşesinin İlkbahar aylarında saksı değiştirme işlemi gerçekleştirilir. 

Işık, Afrika menekşelerin en güzel şekilde yetiştirilmesi için uygun miktarda ışık alması gerekir. Yaprakları uygun miktarda ışık aldığı zaman yukarı doğru kalkar, az ışık aldığı zaman ise uzaması durur. Güneş ışığı alması da önemlidir. Bu sebepten dolayı sabah güneş ışığı ve ikindi güneş ışığını alması tavsiye edilir. Bu süreç içerisinde oda içerisinde de gün ışığına alması gerekir. Afrika menekşesi çeşitlerinin  Batı ve Doğu bölümlerinde bulunan camların önüne konulması tavsiye edilir.

Sulama, bitkilerin sağlıkla şekilde büyümesini sağlamak için uygun aralıklarla sulama yapılması gerekir. Afrika menekşesi çeşitleri içerisinde tercih edilen menekşenin toprağında bulunan nem miktarının kontrol edilerek gerekli sulama yapılması ve önemlidir. Haftada 2 kez sulama yapılması gerekir. Fazla sulanması köklerde çürüme yaparak ölmesine neden olur. Az sulanması ise köklerin kuruyarak bitkinin kurumasına sebep olduğu için uygun miktarda sulanması önemlidir. 
]]>
Menekşe Fidesi https://www.menekse.gen.tr/menekse-fidesi.html Fri, 23 Nov 2018 19:12:39 +0000 Menekşe fidesi, seracılık alanında yetiştirilen bitkiler içerisinde menekşede yer alır. Menekşelerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Sarı, mavi, pembe, beyaz, çift renkli, katmerli çeşitleri olduğu bilinmektedir. Menekşe fi Menekşe fidesi, seracılık alanında yetiştirilen bitkiler içerisinde menekşede yer alır. Menekşelerin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Sarı, mavi, pembe, beyaz, çift renkli, katmerli çeşitleri olduğu bilinmektedir. Menekşe fidesinin çoğaltılması ile dikim gerçekleşir. Genellikle tohum ile çoğaltma yapılırken, menekşeden kopartılan yaprak fide ile dikim yapılabilir. Bu süreç içerisinde uygun bakımın yapılması önemlidir. Bu sebepten dolayı Menekşe fidesinin hangi şartlarda yetiştirildiğinin bilinmesi önemlidir. Yaşanılan ortamların renklendirilmesi için Menekşe yetiştirilmesi tavsiye edilir. Özellikle rengarenk çiçekler açması görünüm açısından evde farklılık yaratır. Balkon, teras, cam önlerinde yetiştirilecek olan Menekşe bitkisinin doğru şartlarda bakımının yapılması güzel gelişmesini sağlar. Şimdi Menekşe fidesi için gerekli yetişme koşullarını anlatalım.

Menekşe fidesi için uygun şartlar

Menekşe fidesi sıcaklık, sürekli çiçek açması açısından sıcaklığın doğru yapılması önemlidir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk ortamlarda Menekşe fidesi gerekli şekilde büyüyemez. Bu sebepten dolayı hava akımının bulunduğu sıcaklıklarda yetiştirilmesi tavsiye edilir. Özellikle kış aylarında odanın sıcaklığını uygun derecede olması önemlidir.

Menekşe fidesi sulama, her bitkinin suya ihtiyacı olduğu gibi menekşe fidesinin de su ihtiyacı bulunmaktadır. Su ihtiyacının giderilmesi için haftada 2 kez sulama yapılması gerekir. Dökülen suyun bitkinin her tarafına ulaşması gerekir. Ayrıca dikilen saksının alt tabanında bulunan suyun boşaltılması gerekir. Sulama yaparken aynı miktarda ve aynı günde sulama yapılması önemlidir. Oda sıcaklığında bulunan sular ile sulama yapılmalıdır. Ayrıca verilen suyun kireç oranının bilinmesi gerekir. Kireçli su verilmesi bitkinin ölmesine neden olur.

Menekşe fidesi çoğaltma, evde yetiştirilen Menekşe bitkisinin çoğaltılması için kök bölümünde bulunan yaprağın kopartılarak çoğaltılması sağlanır. Bazı menekşelerin kök kısımlarında yeniden farklı menekşe büyüdüğü görülürken, oluşan menekşenin ayrılarak çoğaltılması daha kolay olur. Böylece kolay zahmetsiz şekilde Menekşe yetiştirilmesi yapılır. Menekşe fidesi yetiştirmek için menekşenin yaprağından bir tane alınarak suya konulup, iki gün bekletilmesi ile çimlenmesi sağlanır. Çimlenmeye başladığı zaman uygun büyüklükte küçük saksıya toprak konularak yaprağının dikilmesi ile Menekşe fidesinin çoğaltılması sağlanır. Menekşenin büyüklüğüne göre saksının ve toprağın değiştirilmesi gerekir.

Menekşe fidesi toprak, kullanılan toprağın geçirgen özelliğinin yüksek olması önemlidir. Bitkinin rahatlıkla köklerini salması açısından humuslu, kalın kum, torf, pomza, odun kömürü, yaprak çürüntüsü gibi maddelerin toprağın içerisinde bulunması Menekşe fidesinin daha sağlıklı şekilde büyümesini sağlar. 
]]>
Afrika Menekşesi Üretimi https://www.menekse.gen.tr/afrika-meneksesi-uretimi.html Sat, 24 Nov 2018 01:32:31 +0000 Afrika menekşesi üretimi, Evimizin balkonunda, bahçemizde ve seralarda kolaylıkla Afrika menekşesi üretimi yapılabilir. Afrika menekşesinin çok ilgi görmesinin nedeni çiçek ve yapraklarının güzelliği, uzun ömrü, üretim Afrika menekşesi üretimi, Evimizin balkonunda, bahçemizde ve seralarda kolaylıkla Afrika menekşesi üretimi yapılabilir. Afrika menekşesinin çok ilgi görmesinin nedeni çiçek ve yapraklarının güzelliği, uzun ömrü, üretim ve bakımının kolay olmasıdır. Hemen her bölgede yetiştirilen bu çiçek gün gittikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Tohumlama ve yaprak çeliği üretimi olmak üzere üretim yapılır. Fakat tohumla üretimde istenen sonuç elde etmek biraz zor olduğundan çelikleme yöntemi daha popülerdir. Çiçek renkleri mor, mavi, koyu mavi, lacivert ve menekşenin koyu renkleri, çiçeklerin kenarları beyaz ortası mavi veya kırmızı, leylak, pembe ve beyazdır. Çiçeğin şekli katmerli, kenarları dantelli veya yalınkat olmaktadır.

Afrika menekşesi üretimi nasıl yapılır

Afrika menekşesi üretimi, çelik alma nasıl yapılır 

Yetişkin bir Afrika menekşesinden sağlıklı ve gösterişli yaprak çelikleri sapı alınır. Çelikler yaşlı dış saplardan değil, iç kısımda bulunan daha genç sürgünden alınmalıdır. Genç sürgünler hem tutma hemde hızlı büyümü açısından diğer çeliklerden daha aktiftir. Çelik saplarının uzunluğu 2-3 cm. olabilir. 

Toprak isteği nasıl olmalıdır

Ph derecesi orta (7,5) veya asitik yani daha düşük olabilir. Ph alkali seviyesi yüksek toprak zayıf köklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Alkali seviyesi yüksek olan toprakta tomurcuk oluşmasına rağmen çiçek açmadan tomurcuklar dökülebilir. Toprağın durumunun anlaşılması için turnusol kağıdı kullanılır. Bunun için toprak, saksıya doldurulduktan sonra destile su (kaynatılmış su) veya yağmur suyu ile saksının altından çıkacak kadar sulanır. Saksının altından çıkan suya turnusol kağıdı batırılır. Sarı renk asitik, mavi renk oluşumu ise alkali olduğunu gösterir. 

Afrika menekşe dikime hazırlık: Yaprak ve saptan oluşan çelik, toprağa girecek kısmı 45 derecelik açı ile kesilir. Çeliğin yaprak kısmı suya temas ettirilmeden sap kısmı suda kalacak şekilde küçük bir kap içinde bir iki saat bekletilir.

Çiçeğin dikimi: Toprağın asitlik seviyesinin ölçümünden sonra biraz kurumasına özen gösterin. Çiçek sapları hazırlanan toprağa 1 cm. gömülür, dik ve sabit durabilmesi için kök etrafı toprak ile beslenir. Dikimden sonra çok az sulayarak çamur oluşumuna izin vermeyin. İlk iki hafta gübreleme yapılmaz, kök tuttuktan sonra azot oranı yüksek gübreyle gübreleyin ama abartmayın. Dikimden sonra Güneş ışığına doğrudan maruz bırakmadan sıcak ve aydınlık bir alana bırakın. 

]]> Menekşe Toprak https://www.menekse.gen.tr/menekse-toprak.html Sat, 24 Nov 2018 17:05:23 +0000 Menekşe toprak, Menekşe bitkisi yetiştirilirken dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Kullanılacak olan toprağın doğru karışımından hazırlanması menekşenin daha güzel ve daha canlı şekilde büyümesini destekler. Bu seb Menekşe toprak, Menekşe bitkisi yetiştirilirken dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Kullanılacak olan toprağın doğru karışımından hazırlanması menekşenin daha güzel ve daha canlı şekilde büyümesini destekler. Bu sebepten dolayı Menekşe yetiştirecek olan kişilerin Menekşe hakkında gerekli bilgi donanımında olması bitkinin daha sağlıklı ve güzel büyümesine yardımcı olur. Yaşanılan ortamların renklendirilmesi için Menekşe bitkisinin yetiştirilmesi tavsiye edilir. Özellikle rengarenk çiçek açması sebebiyle yaşanılan ortama ayrı bir hava katar. Evi geniş olan ve cam önleri müsait olan kişilerin mutlaka menekşe çiçeğini yetiştirmesi tavsiye edilir. Tek renk çiçeklerinin yanı sıra rengarenk ikişer renkli çiçekleri bulunan menekşelerde oldukça farklı görünümdedir. Özellikle evinde çocuğu olan kişilerin Menekşe bitkisini yetiştirmesi ve sulama görevini de çocuğuna vererek hem onun sorumluluk duygusunu almasını desteklerken hem de canlı beslemenin ne demek olduğunu çocuğuna aşılanması açısından Menekşe bitkisinin yetiştirilmesi tavsiye edilir. Bu süreç içerisinde Menekşe Toprak tercih ederken çiçeğin hangi tür toprağı sevdiğinin bilinerek alınıp, sonrasında dikiminin yapılması önemlidir. Şimdi anlatacağımız yazıda menekşenin hangi tür toprak sevdiğini paylaşalım. 

Menekşe toprak seçimi yapılması gerekenler
 • Menekşe bitkisi yetiştirilirken kullanılacak toprağın doğru seçilmesi önemlidir. Ayrıca toprağın hangi düzeyde su istediğinin bilinmesi menekşenin daha sağlıklı yetişmesini destekler. 
 • Toprak içerisinde bulunan malzemelerin nem tutma özelliğini artırdığı için içerisinde belirli maddelerin olması gerekir. Toprak karışımı içerisinde Menekşe bitkisinin kolayca köklerini salması büyümesi açısından önemlidir. 
 • Sıkı topraklarda Menekşe bitkisinin kökleri uzamadığı için Menekşe ilerleme gösteremez. 
 • Geçirgen karışımlı toprak tercih edilmelidir. 
 • Bu süreç içerisinde Menekşe Toprak tercihinin yanında kullanılan saksınında doğru tercih edilmesi gerekir. Saksının altında delik olması dökülen suyun fazlasının alta akmasını sağlar. Toprağın içerisinde bulunan fazla su miktarının giderilmesini destekler. Aksi halde delik olmaması toprağa dökülen suyun fazlasının saksının içerisinde kalmasına neden olurken bu süreç içerisinde menekşenin köklerinde çürümeye neden olur. Buda Menekşe bitkisinin büyümesini engeller. 
 • Kullanılan toprağın içerisinde bulunan maddelerin suyu tutarak yavaş yavaş tabana doğrusunu göndermesi önemlidir. 
 • Saksı içerisinde mutlaka hava geçişini sağlayan maddeler olmalıdır.
 • Menekşe Toprak içerisinde bulunan toprağın hafif asidik olması önemlidir. İçerdiği asit derecesi pH olarak ifade edilirken 6,5 - 5,5 arasında pH değerinin olması önemlidir. 
 • Kullanılan Toprak sebebi ile sulama yapılmasının sonrasında toprak süngerimsi konumda olmalıdır. Aksi halde toprağın sert olması kökünün ölmesine neden olur. 
 • Toprağın içerisinde hiçbir hastalık bulunmamalıdır. Bunun sebebi toprakta bulunan parazit, zararlı böceklerden dolayı Menekşe bitkisinin kökünde çürüme oluşur. 
 • Menekşe Toprak içerisinde pomza, perlit,  yosun,vermikülit, odun kömürü, kompozit, kompost gibi karışımların bulunması gerekir. 
 • İçerdiği pomza sebebiyle nem miktarının yükselmesini sağlar. Ayrıca hava geçişini destekler. Toprak içerisinde perlit olması toprağın içerisinde gözeneklerin olmasını sağlar. içerisinde bulunan vermikülit ise camsı kayaç olarak tanımlanır. Suyu tutma ve havalandırma özelliğini destekler. 
 • Menekşe Toprak içerisinde bulunan torf sayesinde bitki artıklarının çürüyerek organik maddeye dönüşmesiyle bitkinin doğal gübre almasını sağlar. İçerisinde bulunan yosun ile birlikte su tutabilme özelliği artırılır.
]]>
Menekşe Nedir https://www.menekse.gen.tr/menekse-nedir.html Sun, 25 Nov 2018 08:02:04 +0000 Menekşe Nedir, menekşe çiçeklerin arasında en güzel çiçek türüdür. Özellikle de bahçeleri balkonları ve parkları süslemesi için menekşe çiçeği oldukça sık kullanılır. Menekşe çiçeği muhteşem görüntüsü Menekşe Nedir, menekşe çiçeklerin arasında en güzel çiçek türüdür. Özellikle de bahçeleri balkonları ve parkları süslemesi için menekşe çiçeği oldukça sık kullanılır. Menekşe çiçeği muhteşem görüntüsü ve renkleri ile oldukça dikkat çekici bir bitki türüdür. Bu güzel çiçek türünün bakımı oldukça kolay olur ancak bu çiçeğin bakımını yaparken çok dikkatli olun çünkü çok hassas bir yapısı vardır. Menekşe çiçeği diğer bütün çiçek çeşitleri ile kıyas edildiğinde ise renk alternatifleri oldukça fazladır. Menekşe çiçeği balkonları, parkları ve bahçeleri süslemesinin yanı sıra parfüm ve gıda alanında da oldukça sık kullanılan bir bitki türüdür. Menekşe çiçeği bakımı diğer çiçek çeşitlerine göre çok daha kolay olan, günümüzde her ev ile bahçenin köşelerini süsleyen envayi çeşit rengi olan muhteşem bir çiçek türüdür. Menekşe çiçeği genellikle çok uzun ömürlü olur. Ancak bazı durumlarda yaşam süreleri farklılık göstermektedir.

Menekşe nedir, menekşe çiçeği dünyanın her yerinde yetişen bir bitkidir. Bu güzel çiçek türü özellikle de Kuzey Yarımkürede oldukça sık yetişir. Bu ülke haricinde yeterli miktarlarda Güneydoğu Asya ile Hawaii bölgelerinde de sık yetişen bir çiçek türüdür.  Menekşe nedir, bu güzel çiçek türünün yaşaması ve yetişmesi için mutlaka aydınlık bir yerde yetişmesi gerekir. Bu bitkinin aydınlık ortama ihtiyacı vardır. Menekşe çiçeğinin tam 400-500 adet türü bulunmaktadır. Bu gösterişli çiçeğin yetişmesi için gerekli bütün şartları sağlamanız gerekmektedir. Bütün şartlara uyduğunuzda harika sonuçlar alacaksınız. Bu çiçek türü sık gübreleme isteyen bir çiçek türü değildir. İşte menekşe bu özelliği yüzünden çok sık tercih edilir. Çünkü ev ortamında en kolay yetiştirilen bir çiçek türüdür. Arzu ettiğiniz renkte alabilirsiniz ancak çiçeğin kendi adı olan menekşe rengi çok güzeldir. Menekşe çiçeği bitkisel çayların yapımında, evlerin süslemesinde ve yemeklerde kullanılan çok yönlü bir çiçek türüdür.

Menekşenin Özellikleri Nelerdir

Menekşe çiçeği menekşegiller ailesinden gelen Viola türünü oluşturan bitki çeşitlerinin ortak adına menekşe ismi verilmektedir. Bu güzel çiçek genelde saksı içinde yetiştirilir bu hoş çiçek türünün binlerce türü vardır. Tıpkı insanlar gibi çiçeklerde ışığı çok sever. Menekşe çiçeği ışık alan ve nemli yerlerde yetişir. Menekşe nedir, bu güzel çiçek türünün birçoğu genelde uzun yaşayan çiçeklerdir. Fakat dönemlik bazı durumlarda çok az yaşadıkları da görülür. Herkes tarafından oldukça seviyorum menekşe çiçeğinin yaprak kısımları kalp şekline benzer düzensiz biçimde olur. Menekşenin çiçek bölümleri ise asimetrik bir görüntü içinde olur. Menekşe çiçeği bu özelliğinden dolayı diğer çiçeklerden ayırt edilmektedir. Bu hoş çiçeğin rengi ise kendi isminden gelen menekşe resimleri rengidir. Ancak bazende pembe, mavi, sarı ve beyaz renkleri de bulunmaktadır. Menekşenin çiçek miktarı oldukça fazla olur bu sebepten dolayı çok güzel bir görüntüsü vardır. Menekşe çiçeği genelde yazla bahar aylarında çiçek açmaya başlar.
]]>
Menekşe Türleri https://www.menekse.gen.tr/menekse-turleri.html Sun, 25 Nov 2018 15:11:25 +0000 Menekşe Türleri, menekşegiller familyasında Viola cinsinden olan menekşe, çoğu kez evlerde saksıda yetiştirilen bitki türünün genel ismidir. 400 ile 500 civarında Menekşe türleri bulunur. Menekşe dünyanın pek ç Menekşe Türleri, menekşegiller familyasında Viola cinsinden olan menekşe, çoğu kez evlerde saksıda yetiştirilen bitki türünün genel ismidir. 400 ile 500 civarında Menekşe türleri bulunur. Menekşe dünyanın pek çok bölgesinde yetişebilmektedir. Ancak en fazla kuzey yarımkürede yetişmektedir.

Menekşe, gerek kokusu için olsun, gerekse güzel ve rengârenk görüntüsü ile olsun dikkat çeken, diğer çiçek türleri ile kıyas yapıldığında renk seçenekleri inanılamayacak kadar fazla olan ve hemen herkesin beğenerek sevdiği, evinde yetiştirdiği, güzel bir çiçektir.  Balkonları ve evin en ücra köşelerini süsleyen bu değerli çiçek, bakımı basit ama oldukça narin bir çiçektir. Süsleme ile gıda ve parfüm sektöründe kullanılan menekşenin türlerini bu yazımızda anlatacağım.

Menekşe Türleri Nelerdir Menekşe çiçekleri mor, sarı, beyaz, mordan beyaza, pembeden beyaza birçok renk ve kombinasyonda olabilmektedir. Bundan başka  menekşenin çiçek formları da farklı olabilir. Normalde katmerli çiçekleri olan olabilen menekşenin çiçekleri bazı türleri de düz formda dır. Menekşenin çiçek formlarında farklılık olsa da, yaprakları genel olarak yeşil ve yeşilin tonlarında olmaktadır.

Menekşe türleri içerisinde en çok bilinen türü hercai (alaca) menekşesidir. Diğer türlerden, yaklaşık olarak 20 kadarı Türkiye de yetişebilmektedir. Afrika menekşesi, mor menekşe, bardak menekşesi, Japon küpesi, bilinen bazı türleridir. Ülkemizde evlerde yetiştirilen en popüleri, Afrika menekşesi türüdür. Açık park ve bahçelerde ise hercai menekşe türü tercih edilir. Bu hercai menekşesi soğuğa dayanıklı olduğundan kış mevsiminde de çiçek vermektedir. Hercai menekşe değişik renklerde olabilir. Bunların çiçek ve yaprak formları ise Afrika menekşe türlerine göre çok daha değişiktir. Afrika menekşesi gölge ya da yarı gölge ışık olan yerleri severler. Bu türlerin sevdiği diğer bir ortam da nemdir. Bundan dolayı Afrika menekşesi için ev ortamında en uygun yer mutfaklardır. 

Diğer menekşe türleri 

Mor Menekşe: Cezayir menekşesi olarak ta bilinir, tüylü yaprakları ve çoğunlukla mor renkte, küçük yapraklı çiçekleri olan salon menekşesi türüdür.

Bardak Menekşesi: Orijini Gloxinia olan, Bardak Menekşesi veya külah çiçeği olarak bilinir. Bu çiçeğin Anavatanı Brezilya’dır. Yumrulu bir bitki olan bu menekşe çiçeği, salon bitkisi şeklinde yetiştirileceği gibi yaz mevsimini dış mekanda yarı gölgede geçirip, çiçeklenmeyi seven bir türdür.

Japon Küpesi: Bu menekşe, çiçeğini ağırlıklı olarak kırmızı ve kırmızının tonlarında oluşturur. Bu tür bulunduğu ortama uyum sağladığında, çok fazla çiçek açar ve yıl boyunca üstünden çiçek eksik kalmaz. 

]]>
Bardak Menekşesi https://www.menekse.gen.tr/bardak-meneksesi.html Mon, 26 Nov 2018 02:26:21 +0000 Bardak menekşesi, menekşe modelleri içerisinde ne çok hoşuma giden olmaktadır. Menekşeler evlerimizde renkli renkli bir görüntü oluşmasını sağlayan çok güzel bitkilerdir. Şimdilerde çok yetiştirilmezse bile halen tercih edi Bardak menekşesi, menekşe modelleri içerisinde ne çok hoşuma giden olmaktadır. Menekşeler evlerimizde renkli renkli bir görüntü oluşmasını sağlayan çok güzel bitkilerdir. Şimdilerde çok yetiştirilmezse bile halen tercih edilmektedir. Günümüzde kaktüsler de evlerde yerlerini almış bulunmaktadır. Bardak menekşesi latince gloxinia olarak geçmektedir. Bardak menekşesi Mayıs ve Ekim dönemlerinde çiçek vermektedir. Esas ana vatanı tropikal bölgeler olmaktadır. 

Bardak menekşesi nasıl yetiştirilir

Bardak menekşesi, beyaz, mor, pembe, karışık renklerde yada ebruli olabilmektedir. Bu narin bitki direk güneşten uzak tutulmalıdır. O yüzden evde ortala ısıda güneş gelen bir noktaya koyabilirsiniz. Genelde 2-3 saat kadar güneşlendirmek yeterli olmaktadır. Sulama yaparken püskürtme yöntemi ile serinleme yapma yeterli olacaktır. Bardak menekşesinin toprağında torf ve kum kullanabilirsiniz. En çok sulama zamanı yaz ve ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Ekim ayına gelindiği zaman çiçeklenme meydana gelecektir. Bu dönemde yapraklar solduğunda su vermemek gerekmektedir. Bardak menekşesinin saksısını mart ve şubat aylarında değiştirebilirsiniz. Bu tür dikildiği sene çiçek verebilmektedir. 

Bardak menekşesi gübreleme

Bardak menekşesi gübreleme dönemi yine bahar ve yaz aylarında yapılması uygun olmaktadır. Bitkinin besin ihtiyacının karşılanması için fosfor bakımından zengin gübreler verilmesi uygun olacaktır. Bu şekilde besin ihtiyacı karşılanan bitki daha verimli çiçek açacaktır. Bu şekilde daha uzun yıllar bardak menekşesinin bakımını yapabileceksiniz. 
]]>
Mavi Menekşe https://www.menekse.gen.tr/mavi-menekse.html Mon, 26 Nov 2018 16:39:29 +0000 Mavi Menekşe, Süs bitkileri kapsamında yer alan bir çiçek türüdür. Çiçekli bitki türlerinden olan bu menekşe dağ, bayır, akarsu kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir. Ayrıca mavi menekşe saksı içerisinde de yetiştirile Mavi Menekşe, Süs bitkileri kapsamında yer alan bir çiçek türüdür. Çiçekli bitki türlerinden olan bu menekşe dağ, bayır, akarsu kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir. Ayrıca mavi menekşe saksı içerisinde de yetiştirilebilir. Göz alıcı rengi ile bitki örtüsünü süsleyen bu çiçek birçok iklim koşuluna ve toprak türüne uyum sağlamaktadır. Çok senelik bitki türlerinden olan bu çiçek cinsi tohum veya yaprakları aracılığıyla çoğalabilir niteliktedir. Doğada kendiliğinden yetişen mavi menekşe ilkbahar mevsiminde çiçek açmaktadır. Saksıda yetiştirilen menekşeler ise uygun hiç ortam sıcaklığı dahilinde mevsim farkı gözetmeksizin çiçek açabilir. Bu hususta sıcaklık ve güneş unsurunun varlığı oldukça önemlidir. Uzun ömürlü olan bu değerli bitkiye birçok zirai bitki satış noktalarında rastlayabilirsiniz. Sadece yaprak ve kök gövdeden oluşan mavi renge sahip bu menekşe yarı gölgeyi alanları sever. Ancak yetişmesi açısından zaman zaman güneş ışınına da ihtiyaç duyar.

Söz konusu bu menekşenin toprak isteği humus bakımından zengin yapıya sahip geçirimli tabakalardır. Dolayısıyla daima nemli toprak yapısına ihtiyaç duyan mavi menekşe verimli bir şekilde gelişimini tamamlayabilir. Bunun yanı sıra yüksek kesimlerde ve dağlık alanlarda yetişme imkanı bulan diğer mavi menekşeler ise soğuğa dayanıklı olduğu için toprak yapısına yönelik zenginliğe ihtiyaç duymaz.

Mavi Menekşe Bakımı

Bahçenizde veya saksı içerisinde evde yetiştirdiğiniz mavi menekşenin gelişip toprağa kök salması için birtakım bakımların yapılması gerekir. Bu hususta yıllık, aylık ve haftalık bakımların yapılması mavi menekşenin gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için son derece önemlidir. Bakıma yönelik ilkbahar mevsiminin başlangıcında bu çiçek toprağına çapa işlemi yapılıp toprağın nefes alması sağlanmalıdır. Öte yandan gübreleme işleminin yapılması da bu çiçeğin verimli olmasına kaynaklık eder. Bununla birlikte haftalık sulama da çok önemlidir. Ayrıca mavi menekşenin kuruyan yaprak ve çiçeklerinin ayıklanması bakım unsuruna yönelik olumlu yönde fayda sağlar.
]]>
Kır Menekşesi https://www.menekse.gen.tr/kir-meneksesi.html Mon, 26 Nov 2018 17:56:32 +0000 Kır Menekşesi, Tabiatta doğal olarak yetişen birçok renkte türü olan çiçek türüdür. her iklim koşuluna uyum sağlamakla birlikte en çok ılıman iklimde daha verimli halde yetişebilir. Yoğunluk mor renkte olup sarı, turuncu, k Kır Menekşesi, Tabiatta doğal olarak yetişen birçok renkte türü olan çiçek türüdür. her iklim koşuluna uyum sağlamakla birlikte en çok ılıman iklimde daha verimli halde yetişebilir. Yoğunluk mor renkte olup sarı, turuncu, kırmızı, mavi ve beyaz renkte kır menekşeleri vardır. Bulunduğu toprak alanında kök salmaya meyilli olan bu menekşe türü yemyeşil kırları süsleyen rengarenk resimlerdir. Bu bitki genellikle akarsu kenarlarındaki kırsal kesimlerde ortaya çıkmaktadır. Görünümüyle ilgi çeken bu çiçek taç yapraklardan köklü olarak oluşmaktadır. Hoş kokuya sahip kır menekşesi diğer menekşe çeşitlerine nazaran soğuğa daha çok dayanıklıdır. Kök saldığı toprak yapısından söküldüğünde hassas yapısı itibariyle hayata tutunamaz hale gelmektedir. İlkbahar mevsiminde çiçek açan söz konusu bu menekşe doğayla iç içe gelişimini tamamlamaktadır. Yarı gölgeli alanlarda daha gür olan bu çiçek süs bitkileri kapsamında saksı içerisinde de yetiştirilebilir niteliktedir. Alüvyonlu ve geçirimli topraklarda yoğun olarak yetişme imkanı bulan bahse konu olan bu doğal çiçek hemen hemen her coğrafyada kendini göstermektedir.

Kır Menekşesi Nasıl Çoğalır

Doğanın güzelliklerinden biri olan kır menekşesi kök ve yaprakları ile çoğalmaktadır. Toprakla birleşen bu çiçek türünün kökleri çok senelik olarak kendini yenileyebilmektedir. Bu hususta iklim koşulları ve yağış miktarının etkisi büyüktür. Verimli topraklarda kendiliğinden çoğalan kır menekşesi tohumları sayesinde de çoğalır. Diğer yandan menekşenin yapraklarının koparılıp yaklaşık on gün su içerisinde beklendiğinde kök oluşumu meydana geldiğinde toprağa ekim yapıldığında çoğalabilir. Ayrıca bu bitkinin tohumunun kır alanlarında serpilmesi veya toprağın birkaç santim alt katmanına bırakılmasıyla birlikte yoğun kır menekşesinin gelişmesi mümkündür. Bu menekşenin çoğalma aşamasında bol yağış ve yarı güneş gören alanın olması önemlidir. 
]]>
Mor Menekşe Çiçeği https://www.menekse.gen.tr/mor-menekse-cicegi.html Tue, 27 Nov 2018 12:21:11 +0000 Mor Menekşe Çiçeği, diğer renk menekşelerden daha dikkat çekici görünmektedir. Mor renk, çiçeğin yapraklarında kadife gibi bir görünüm verir. Mor menekşe çiçeği; görünüşü, bakımının kolaylığı, bulunduğu or Mor Menekşe Çiçeği, diğer renk menekşelerden daha dikkat çekici görünmektedir. Mor renk, çiçeğin yapraklarında kadife gibi bir görünüm verir. Mor menekşe çiçeği; görünüşü, bakımının kolaylığı, bulunduğu ortama verdiği güzelliği ile evde yetiştirilen bitkiler arasında oldukça fazla tercih edilen bir çiçektir. Çiçek yetiştirmeyi seven insanlar için, özellikle menekşe yetiştirenler için, menekşenin anlamı farklıdır. Bitkiler de canlı varlıklardır. İlgi ile canlanırlar, güzelleşirler ve büyürler. Bu duruma örnek olarak; bazı çiçek seven kişilerin, bitkilerine bakarken aynı zamanda onlarla konuştuklarını görürüz. Gerçekten severek bitki, çiçek yetiştiren insanların; sevgiden mi, ilgiden mi, veya iyi bir bakımdan mı bilinmez çok canlı ve güzel yetiştirilmiş çiçekleri olduğuna şahit oluruz. Mor menekşe çiçeği de ilgiyi, özeni seven narin bir çiçektir.

Mor Menekşe Çiçeği Bakımı; Her canlı, ilgilenildiğinde, özen gösterildiğinde ve emek verildiğinde yeşerir ve güzelleşir. Mor menekşelerde öyledir. İyi bir bakımla her sabah baktığımızda aynı canlılık ve güzellikle bizi karşılar. Bu güzel ve sevimli görünümlü çiçek, küçük saksılarda yetiştirilmektedir. Işığı seven bir çiçektir fakat, çiçeği ışık alan, direk ışığın vurmadığı bir yere koymalıyız. Bitkinin yönünün arada bir değiştirilmesi uygun olacaktır. Mor menekşe çiçeği kış aylarında da soğuktan korunmalı, ılık bir ortamda bulundurulmalıdır. Bu bitkinin sulanması ile ilgili olarak toprağının görünümüne bakmalıyız. Hatta ellerimiz ile dokunduğumuzda topraktaki nem oranının ne olduğunu anlayabiliriz. Toprak kuru ise su verebiliriz. Yaklaşık olarak; haftada iki kez sulama yeterli olabilecektir. Ayrıca, narin bir çiçek olan mor menekşe, rüzgara maruz bırakılmamalıdır. Uygun bakım şartları ve özen gösterildiğinde bitki uzun süre dayanıklılığını koruyabilmektedir. Solan yaprak veya çiçekleri olduğunda ise, arada bir kontrol ederek nazikçe temizlememiz çiçeğin tazelenmesini sağlayacak, yenilenmesine sebep olacaktır. Mor menekşe çiçeğini daha büyük bir saksıya almayı düşündüğünüzde, yazın başlangıcını veya bahar ayını seçebilirsiniz. Kullandığımız saksıların delikli yapıda bir saksı olması, çiçeğin sağlıklı ve uzun ömürlü olması açısından önemlidir. Bununla birlikte; gerekli görülürse vitamin takviyesini bitki satan yerlere danışarak uygulayabilirsiniz.
]]>
Menekşe Nasıl Yetiştirilir https://www.menekse.gen.tr/menekse-nasil-yetistirilir.html Wed, 28 Nov 2018 00:56:59 +0000 Menekşe Nasıl Yetiştirilir: Menekşe çiçeği nemli tropikal iklimlerde yetişen Kenya ve Tanzanya bölgesinde çok yaygın olarak yetişen bir Afrika çiçeğidir. Menekşeler Afrika’da keşfedildikten sonra Almanya’da araştırma Menekşe Nasıl Yetiştirilir: Menekşe çiçeği nemli tropikal iklimlerde yetişen Kenya ve Tanzanya bölgesinde çok yaygın olarak yetişen bir Afrika çiçeğidir. Menekşeler Afrika’da keşfedildikten sonra Almanya’da araştırma yapmak için getirilmiş ve yeni bir çiçek türü olduğu tescillenmiştir. Bundan sonraki süreçlerde 40 yakın melez türleri üretilmiş ve bunun neticesinde sıcak iklime karşı dayanıklı hale getirilmiştir. Bundan dolayı menekşeler ev ortamında yetişir duruma gelmiştir. Menekşe çiçeği aslında çok uzun ömürlüdür. Ancak bakımı dikkatli yapılmaz ise kısa süreli yaşar.

Menekşenin Bakımı;

Menekşe çiçeği dikimi yapıldıktan sonra pek uğraştırmayan bir bitkidir. Ancak menekşe dikimi yapmadan evvel toprak ve saksıyı iyi seçmek gerekir. Bu seçim menekşenin yetişme sürecindeki ömrünü uzatacaktır. Menekşe yetiştirirken toprak yapısı da oldukça önemlidir. Menekşe ne kadar melez bir bitki olursa olsun temel olarak tropikal bir Afrika bitkisidir. Bu sebeple sıradan bahçe topraklarında yetişmez. Menekşe yetiştireceğiniz toprak çok nem tutan olmalıdır. Menekşenin yetişme sırasında köklerine bol oksijen taşıyan hafif yapıda olması gerekir. Menekşe yetişen toprağın ph, değeri 5,8 ile 6,5 arasında olmalı bu özellikte toprak menekşe yetiştiriciliği için oldukça önemlidir. Menekşe yetiştirmek, için özel olarak toprak hazırlarken,1 ölçek trof,1 ölçek ponza, yada perlit ve 1 ölçek kült karıştırılabilir. Menekşe yetiştirmede ışık oldukça önemlidir. Aslında menekşeler ışığı çok fazla sevmelerinin yanında bir o kadarda rahatsız olurlar. menekşeler aydınlık olan ortamlarda daha canlı ve parlak görünürler. Ancak güneş ışınları bitkiye kesinlikle dik gelmemelidir. Cam kenarında perde arkasından gelen güneş ışığı mükemmel ışıktır. Doğu cephesinden gelen ışık çok iyi gelir ve yakıcı olmadığından menekşenin yetişmesi için idealdir. Menekşenin yetişmesinde sıcaklık olarak 16 – 27 derece arasında olması çok iyidir. Menekşeler sulanırken kesinlikle toprağı kontrol edilmelidir. Genel olarak menekşe toprağı nem tutan yapıda olduğu için toprağın üst kısmı kuruduğunda yeteri miktarda su ilave yapılması yeterli olacaktır. Menekşe sulamasında suyu bitkinin üzerine kesinlikle dökmemeliyiz kenarından yavaş bir şekilde klorsuz su vermeliyiz. Menekşe yetiştirmek için mutfak ideal bir ortamdır. çünkü bu bitki nemi çok sever mutfakta sürekli olarak pişen yemeklerde oluşan nem su kaynarken oluşan nem menekşeye çok fayda sağlar. Birazda ışık gören yer oluşturulursa çok mükemmel bir sonuç almış oluruz.

]]>
Hercai Menekşe Çiçeği https://www.menekse.gen.tr/hercai-menekse-cicegi.html Wed, 28 Nov 2018 09:41:11 +0000 Hercai Menekşe Çiçeği, Hercai menekşe günümüzde bildiğimiz menekşe türlerinden biri olmaktadır. Oldukça güzel bir görünüme sahip olan bu menekşe diğer menekşeler gibi saksı içerisinde balkonlarımızı ve pencere ken Hercai Menekşe Çiçeği, Hercai menekşe günümüzde bildiğimiz menekşe türlerinden biri olmaktadır. Oldukça güzel bir görünüme sahip olan bu menekşe diğer menekşeler gibi saksı içerisinde balkonlarımızı ve pencere kenarlarını süslemektedir. Güzel bir kokuya sahip olan hercai menekşesi kolaylıkla yetiştirilir ancak sevgi isteyen bir çiçek türüdür. Bunların yanı sıra en çokta parklarda, bahçelerde görülen ve rengarenk olan bir çiçektir. Genellikle rengi sarı olsa da mor, mavi,koyu kırmızı şeklinde olarak da görülebilmektedir. Oldukça renk cümbüşü olarak görülebilir. Bu çiçeğin en uzun şekli 20 cm olabilmektedir. Oldukça güzel bir kokuya sahip olan bu çiçek yazın serin olan bölgelerde çiçeklenme oluşturur. Hercai menekşe çiçeği farklı büyüklükte olan ve her biri iki değişik renkte olan beş taç yaprağı olmaktadır ayrıca da balkon çiçeği olmaktadır. Ayrıca kalp şeklinde ve yumuşak yapraklara sahip olmaktadır.

Hercai Menekşe Çiçeği Nasıl Bakılır

Hercai menekşe çiçeği genellikle diğer menekşeler gibi bakılmaktadır. Genellikle bu çiçeğin gübrelenmesi iyi yapılmalı, hafif killi toprağa veya kumlu olan toprağa ekilmelidir. Genellikle yaz sonunda ekilmelidir. Yaz sonunda fideleri alınarak başka saksılara dağıtılabilir. Oldukça uzun süreli ve kalıcı olan bu çiçek her yıl ekmek zorunda kalınmaz. Ayrıca her sene dahada güçlenerek daha iyi yetişmektedir ve yerini sevdiği zaman bakıma daha az ihtiyaç duymaktadır. Hercai menekşe çiçeği genellikle dar olmayan geniş bir saksıda yetiştirilmelidir ve saksının dibine mutlaka delikler olmalıdır. Çünkü saksıdaki bu çiçek sulandıktan sonra suyunu alttan akıtarak toprağın nemli kalmasını ister ve nemli toprağı da oldukça çok sevmektedir. Ayrıca hercai menekşesi çok suyu sevmemektedir ve sık sık su istememektedir. Sulanması genellikle toprağın kurumaya başlaması durumunda yapılmalıdır. Sabah güneşinin aldığı yerlere koyulması büyümesine yardımcı olmaktadır ancak öğlen direk vurmakta olan güneşten korumalıyız.

Hercai menekşe çiçeği en çokta park ve kaldırım kenarlarında görülmektedir. Farklı renkleri ile çevreye şıklık kattığı için en çokta dışarıda görünmektedir. Diğer menekşeler kadar narin olmayan bu menekşe don olmadığı takdirde dışarıda bakılabilir. Genellikle fidelerin ilk baharda toprağa dikilmesi ile hızlı bir şekilde gelişmeye başlamaktadır ve ilkbaharın gelişini o açan renk renk çiçekleri ile müjdeler. Hercai menekşe çiçeği yıl içerisinde 3 dönemde ekilebilir. Genellikle hava sıcaklığı 20 ile 21 derecede olur ise tohumlar 8 yada en geç 10 gün içerisinde çimlenmeye başlamaktadır.
]]>
Sarı Menekşe https://www.menekse.gen.tr/sari-menekse.html Thu, 29 Nov 2018 08:28:32 +0000 Sarı Menekşe, bitkisi bir çok kişi tarafından sevilerek yetiştirilmektedir. Ofis, ev ve iş yerlerinde de rahatlıklar yetiştirebilen bu çiçek en fazla tercih edilen menekşe türleri arasındadır. Oldukça güzel bir kokuya sahip o Sarı Menekşe, bitkisi bir çok kişi tarafından sevilerek yetiştirilmektedir. Ofis, ev ve iş yerlerinde de rahatlıklar yetiştirebilen bu çiçek en fazla tercih edilen menekşe türleri arasındadır. Oldukça güzel bir kokuya sahip olan bu çiçeğin bakımı oldukça kolaydır. Saksı içerisinde rahatlıkla yetiştirilen bu bitki bahçelerden ve seralarda da yetiştirilmektedir. Bu çiçeklerin güneş ışığı alan bölgelere konulması yetişmesi açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sarı menekşenin toprağının nemli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra menekşenin içerisinde bulunan maddeler insan sağlığına da bir çok faydada bulunmaktadır. Eski dönemlerden beri sağlık için kullanılmakta olan bu bitkinin yağında ve suyundan yararlanılmaktadır. Ev temizliği için kullanılmakta olan deterjan ve parfümlerin içerisinde de menekşe bitkisi kullanılmaktadır. 

Sarı menekşe faydaları
 • Sindirim sistemi için oldukça yararlı bir yapıya sahiptir. 
 • İçerisinde  uçucu yağ, tanen, A ve C vitaminleri bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra saponinler, flavon glikozitleri iridin, vialamin ve emetin gibi bir alkoid içermektedir. 
 • Sakinleştirici bir özelliği bulunmakta olan bu çiçeğin rahatlatıcı bir yapısı da bulunmaktadır. Vücudun rahatlamasına fayda sağlamasının yanı sıra baş ağrılarının geçmesine de yardımcı olmaktadır. 
 • Psikolojik sorunlar ve stres için de oldukça yararlı bir bitkidir.
 • Vücutta meydana gelebilecek yaraların tedavisi için kullanılmaktadır. Meydana gelmiş olan yaraların üzerine ezilerek konulması hem yararının mikrop kapmasını engellemekte hem de yaranın hızlı bir şekilde geçmesine fayda sağlamaktadır. 
 • Astım, öksürük, nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisi içinde kullanılmakta olan bu çiçek tıp alanında da bir çok hastalığın tedavisi amacı ile kullanılmaktadır. 
 • Sarı menekşe akciğer hastalıklarına karşı da oldukça faydalı bir yapıdadır. Bunun yanı sıra balgamın vücuttan atılmasına yardımcı olur. 
 • İdrar yollarında meydana gelebilecek enfeksiyon türü hastalıklar için oldukça faydalı bir özelliği bulunmaktadır. İdrarın hızlı bir şekilde dışarı çıkmasına fayda sağlayan bu menekşe türü böbreklerde oluşabilecek taş ve kum gibi unsurların dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. 
Sarı menekşe bakımı nasıl yapılır

Sarı menekşenin yetiştirilmesi için önemli olan unsurlardan biri sulamadır. Sulamanın düzenli ve dengeli bir şekilde yapılması menekşenin iyi bir şekilde yetişmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra menekşenin bol güneş alan bir bölgeye konulması gerekmektedir. Çiçeğinin yetişme sürecinde azotu bol olan gübrelerin kullanılması bitkinin daha verimli bir şekilde yetişmesine fayda sağlayacaktır. Bu tür uygulamaların yapılması halinde sarı menekşe daha fazla çiçek açacaktır. Bitkinin bir çok çoğaltma yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en fazla kullanılan uygulama yapraklarının kopartılıp toprağa dikilmesi ile yapılmaktadır. Ancak bu tür çoğaltma yapımında sabırlı olmak gereklidir. Öncelikle kopartılan sarı menekşe yaprağının genç ve hastalıksız olanlarından seçilmesi gereklidir. Kopartılan yaprak bir kap içerisine konularak kök verinceye kadar bekletilmelidir. Bu süreç bir ayı bulabilir. Kök veren menekşe yaprağı toprağa dikilir ve düzenli olarak bakımları yapılır. En iyi menekşe çoğaltma yöntemi arasında bulunan bu yöntemi bir çok yetiştirici kullanmaktadır. 

]]>
Cezayir Menekşesi https://www.menekse.gen.tr/cezayir-meneksesi.html Thu, 29 Nov 2018 09:49:31 +0000 Cezayir Menekşesi: Cezayir Menekşesinin menşei Avrupa'dır. Bilimsel adı, Vinca Rosea olarak bilinir. Zakkumgillerden, rutübetli yerlerde yetişen, parlak, mavi renkli bir çiçektir.  İlk olarak 1700 lü yıllarda Kuzey Amerika'da Cezayir Menekşesi: Cezayir Menekşesinin menşei Avrupa'dır. Bilimsel adı, Vinca Rosea olarak bilinir. Zakkumgillerden, rutübetli yerlerde yetişen, parlak, mavi renkli bir çiçektir.  İlk olarak 1700 lü yıllarda Kuzey Amerika'da süs bitkisi olarak tanıtılmıştır. Halen süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. 

Cezayir Menekşesinin Bazı Önemli Özellikleri:

Cezayir menekşesi, yaprakları yaz ve kış dökülmeyen, mor, eflatun ve beyaz renkte çiçekleri bulunan ve genellikle Avrupa, Kafkasya ve Türkiye'de yetişen bir bitkidir. Yetiştirilmesi biraz zor olabilir. Çiçek yaprakları 5 parçalıdır. Ilıman iklimlerde ve güneş ve ışık alan bölgelerde yetişir. Toprağı besin maddelerince zengin olmalıdır. Cezayir menekşesi genellikle mart ayında çiçek açar. 

Cezayir menekşesi, hızlı büyüyen bir bitkidir. Yerli otsu ve odunsu bitki türlerini yerinden kaldırarak, orman zemini boyunca yoğun olarak geniş alanlara yayılırlar. 

Yaygın Cezayir menekşesi, koyu yeşil parlak yapraklı, yaprak dökmeyen asma benzeri bir bitkidir, çapı yaklaşık 10 cm olan beyaz ve mor çiçekleri vardır. Hızlı gelişme yeteneği ve zayıf büyüme koşullarına dayanma yeteneğine sahiptir.
]]>
Menekşe Yağı https://www.menekse.gen.tr/menekse-yagi.html Fri, 30 Nov 2018 06:44:24 +0000 Menekşe Yağı, Birçok kullanım alanına sahip olan ancak çoğu kişi tarafından henüz adı duyulmamış olan menekşe yağı, elde edilmesi biraz zor ve zahmetli olan oldukça kıymetli bir yağdır. Menekşe çiçeğinin damıtma işl Menekşe Yağı, Birçok kullanım alanına sahip olan ancak çoğu kişi tarafından henüz adı duyulmamış olan menekşe yağı, elde edilmesi biraz zor ve zahmetli olan oldukça kıymetli bir yağdır. Menekşe çiçeğinin damıtma işleminden geçirilmesi ile elde edilen bir yağ olan menekşe yağında menekşe çiçeğinin kurutulmuş halinden faydalanılır. Geçmiş dönemlerde de kullanıldığı düşünülen bu değerli yağ günümüzde de birçok rahatsızlık üzerinde olumlu etkileri sayesinde kullanılmaktadır.

Menekşe yağı kullanım alanları, oldukça yoğun bir kıvama sahip olan ve kimyasal bakımından oldukça etkili olan menekşe yağı günümüzde en çok kozmetik ve parfüm alanında kullanılmaktadır. Aynı zamanda menekşe yağı cilt bakım ürünleri ile beraber saç bakım ürünleri içerisinde de yer alır. Özellikle de cilde olan faydaları bakımından kullanılan bu yağ aynı zamanda limon ve salatalık sebzelerinden elde edilen öz ile beraber de cilt üzerine uygulanmaktadır.

Menekşe yağı faydaları
 • Menekşe yağı uçucu yağ içeriğine sahip olması sayesinde egzama ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerine karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda ciltte oluşan yaraların iyileşme süresini kısaltır.
 • Sakinleştirici etkiye sahip olması sayesinde sinir ve öfkeyi azaltır. 
 • Uykusuzluk problemine karşı iyi gelir. Kişiyi rahatlatarak uykuyu düzenler. 
 • Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. 
 • Ağrı kesici özelliği sayesinde baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olmakla beraber stres azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Menekşe yağının koklanması burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur ve aynı zamanda soğuk algınlığı rahatsızlığında rahatlama sağlar. Koklandığında ciğerlerin temizlenmesi sağlamakla beraber balgamın atılmasına yardımcı olarak iyileşmeyi hızlandırır.
 • Ağrı kesici etkisi sayesinde başta baş ağrısı olmak üzere aynı zamanda romatizma ağrılarına iyi gelir.
Menekşe yağı cilde faydaları
 • A ve C vitamini açısından zengin bir yağ olan menekşe yağı aynı zamanda salisilik asit içermesinden dolayı cilt açısından oldukça faydalıdır. 
 • Cildin üzerinde bulunan ince damarlarının belirginliğini azaltmakla beraber cilt kuruluğu problemine karşı etki ederek cildin nemlendirilmesi sağlar.
 • Kızarıklık ve kaşınma problemine fayda sağlayarak kişinin rahatlamasına yardımcı olur. 
 • Düzenli olarak cilt üzerine uygulandığı takdirde erken yaşlanma probleminin önüne geçer ve cilt kırışıklıkları üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Antiseptik etkisinden dolayı menekşe yağı yağlı ciltlerde oluşacak akne problemine karşı kullanılır. Cilde gerginlik kazandırmakla beraber aynı zamanda gözeneklerin kapatılmasını sağlar bakteri ve mikroplara üzerinde olumlu etkisi sayesinde sivilce oluşumunu engeller.
Menekşe yağı saça faydaları
 • Nemlendirici özelliği sayesinde kuru ve kırılgan saçların güçlendirilmesini sağlar.
 • Saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir. 
 • Cansız ve sönük saç telleri üzerinde olumlu etkileri sayesinde saça dolgunluk kazandırır.
Menekşe yağı zararları, menekşe yağı uçucu bir yağ olması nedeniyle gebelik döneminde ve çocuklar tarafından kullanılmamasında fayda vardır. Oldukça kuvvetli ve yoğun bir içeriye sahip olmasından dolayı menekşe yağı astım, epilepsi ve hepatit rahatsızlıkları olan kişilerin bünyesinde alerjiye neden olabilir. Yoğun kıvamlı olan bu yağ cilde uygulanırken seyretilmesi daha iyi olur.
]]>
Menekşe Yetiştirme https://www.menekse.gen.tr/menekse-yetistirme.html Sat, 01 Dec 2018 05:49:37 +0000 Menekşe yetiştirme: Menekşegiller familyasına ait, 400 ile 500 arası türü bulunan bir çiçektir. Menekşe çiçeğinin yaprakları kalp şekline benzemekte olup, düzensiz ve asimetrik çiçekleri bulunur. Menekşe çiçeğinin renkler Menekşe yetiştirme: Menekşegiller familyasına ait, 400 ile 500 arası türü bulunan bir çiçektir. Menekşe çiçeğinin yaprakları kalp şekline benzemekte olup, düzensiz ve asimetrik çiçekleri bulunur. Menekşe çiçeğinin renkleri pembe, beyaz, mavi, sarı ya da çok renkli açan türleri de bulunmaktadır. Dünyanın her yerinde yetiştirilebilen uzun ömürlü bir bitkidir. Menekşe yetiştirmesi kolay bir bitkidir.

Menekşe yetiştirme: 
 • Menekşe yetiştirmedeki ilk adım, saksı seçimi olmalıdır. Yayvan ve geniş ağızlı saksılar bu çiçek için idealdir. Saksını altında kesinlikle drenaj deliği olmalıdır. Menekşe çiçeğinde nem dengesi önemli olduğu için seramik saksılarda sırlı saksılar tercih edilmelidir.
 • Menekşe çiçeğinin toprağı sadece torftan oluşmamalıdır. Menekşe çiçeği nemli ve yoğunluğu düşük topraklardan hoşlanır. Torfun yanı sıra ponza, vermikülit, perlit gibi mineraller ilave ederseniz, menekşe için daha uygun olacaktır.
 • Menekşe çiçeği ışıklı ortamları sever. Ancak direk güneş ışığına maruz kalmaması gerekir. 
 • Menekşe çiçeği tropikal iklim çiçeği olduğundan dolayı, iç mekanda yetiştirilmesi daha uygun olmaktadır.
 • Menekşe çiçeğini sulamada soğuk su kullanmamalısınız. Bir kabın içerisine suyu doldurun ve oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletin. Daha sonra bu su ile sulama yapabilirsiniz. Haftada 2 defa aynı gün ve  zamanda sulama yapılmalıdır. Toprağın nemli kalması için diğer yöntem de saksı tabağına yeterli miktarda su koyarak, çiçeğin suyu çekmesi beklenir.
 • Menekşe bitkisinin çiçeklenmesi günlerin uzunluğuna bağlıdır. Günler kısaldıkça çiçeklenme azalır, günler uzadıkça da çiçeklenme çoğalmaktadır. Bu sebeple günlerin daha uzun olduğu yaz aylarında çiçeklenme daha fazla olmaktadır.
 • Menekşe çiçeğine düzenli olarak gübre verebilirsiniz.
 • Narin bir çiçek olduğu için el sürmemeye özen gösterin.
]]>
Dağ Menekşesi https://www.menekse.gen.tr/dag-meneksesi.html Sat, 01 Dec 2018 14:47:30 +0000 Dağ Menekşesi, doğal ve yaşam alanlarımızda olup evlerimizin balkonlarında, bahçelerde,kırlarda yetişen birden fazla renkli çiçek türüdür. Bahar ve yaz aylarında açan  Dağ menekşesi evlerimizde ve bahçelerimiz Dağ Menekşesi, doğal ve yaşam alanlarımızda olup evlerimizin balkonlarında, bahçelerde,kırlarda yetişen birden fazla renkli çiçek türüdür. Bahar ve yaz aylarında açan  Dağ menekşesi evlerimizde ve bahçelerimizde yetişen menekşelerden farksız olup dağlarda, ovalarda, yaylalarda ve yapısı elverişli her türlü kırsallarda aynı  olmak üzere yetişen çiçek türümüze dahildir. Dağ menekşesi doğal olmasından dolayı faydası da oldukça fazladır.

Dağ menekşesi faydaları
 • Kanı temizleyicidir. Bu sebepten dolayı vücudu dinlendirici özelliği de bulunmaktadır.
 • Nefes darlığı, astım gibi hastalık yaşayan kişilerde buhar olarak kullanımında  solunum yollarını rahatlatmaktadır.
 • Sıcak su ile kaynatıp kullanıldığında sindirimi ve hazımsızlığı gidericidir.
 • Kaynatıp tortusunu yaraya ve çıban olan bölgelere konulup bir süre bekletildiğinde bu bölgeleri iyileştirmektedir.
Dağ menekşesi kullanım şekli

Kaynamış olan yarım litre sıcak  suyun içerisine, 1 yemek kaşığı dökün ve yarım limon sıktıktan sonra 15 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra ılık halde  tüketimi  sağlığa daha yararlı olacaktır.

Dağ menekşesi, bahar ve yaz mevsimlerinde yetişebildiği için bu aylarda tüketimi kolay olduğu gibi uygun mevsiminde toplanarak veya aktarlardan alınarak kurutulup muhafaza edip kış aylarında soğuk havalarda tüketimi de yapılabilmektedir.
]]>
Cezayir Menekşesi Çiçeği https://www.menekse.gen.tr/cezayir-meneksesi-cicegi.html Sun, 02 Dec 2018 09:45:48 +0000 Cezayir menekşesi çiçeği, oldukça güzel bir kokuya  sahip olan bu tür apocynaceae familyasına aittir. Hem görünüşü hemde çiçekleri rengi ile yetiştiricilerini büyüleyen bu çiçek türünün bakımı da oldukça kolayd Cezayir menekşesi çiçeği, oldukça güzel bir kokuya  sahip olan bu tür apocynaceae familyasına aittir. Hem görünüşü hemde çiçekleri rengi ile yetiştiricilerini büyüleyen bu çiçek türünün bakımı da oldukça kolaydır. Menekşe çiçeklerinin bir çok türü bulunmaktadır. Her türün kendine ait bir gövde ve çiçek yapısı bulunmaktadır. Yetişmekte olduğu bölgelere göre de farklılıklar göstermekte olan bu tür insan sağlığına etki edecek hastalıkların tedavisi amacı ile de kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan maddeler cildin yapısını korumakta ve bazı organların işleyişine yardımcı olmaktadır.

Cezayir menekşesi çiçeği özellikleri
 • Bu menekşe türünün çiçek rengi mor bir özellik göstermektedir. Ayrıca bu türün beyaz renkli olanları da bulunmaktadır. 
 • Cezayir menekşesinin çiçekleri beş parçalı halde oluşmaktadır. Karşılıklı bir bir biçimde yetişmekte olan bu çiçek yaz ve kış aylarında yapraklarını dökmez.
 • En sevdiği ortamlar nemli olan yerlerdir. Nemli olan ortamlarda daha iyi ve hızlı bir şekilde yetişebilirler. 
 • Cezayir menekşesi çiçeği yetişmesi için en çok ihtiyaç duyduğu unsur ışıktır. Işığı bol olarak alan yerlerde daha verimli bir şekilde yetişebilirler. Ancak güneş ışınlarını dik açı ile alan alanlarda gelişimi yavaş bir şekilde olmaktadır. 
 • Bunun yanı sıra yetişmiş olduğu topraklar besin değeri bakımından yüksek özellik taşıyan topraklardır. 
 • Bu çiçeğin çoğaltılması oldukça kolaydır. Çoğaltmak için çok fazla uğraş gerektirmeyen bu çiçek dikilmiş olduğu alanda kök salarak kendiliğinden çoğalmaktadır. Ancak çiçeğin çoğalabilmesi için dikilmiş olduğu saksının geniş olması gerekmektedir. 
 • Çiçeğinin sürgünleri rahat bir şekilde köklenmektedir. Ayrıca bitkinin boyu on beş santimetre yüksekliğine kadar çıkmaktadır.
 • Yaprakları parlak ve yeşil bir renk özelliği taşımaktadır. Yapraklarının boyları dört santimetre civarına kadar oluşmaktadır.
Cezayir menekşesi çiçeği Avrupa, Kafkaslar ve Türkiye'de doğal olarak yetişmektedir ve bu çiçek farklı türlere sahiptir. En çok bilinen türleri ise orta Cezayir menekşesi, otsu Cezayir menekşesi, büyük Cezayir menekşesi ve küçük Cezayir menekşesidir. 

Cezayir menekşesi çiçeği bakımı

Bu çiçek türü çok yıllıktır. Oldukça dayanıklı bir yapısı bulunan Cezayir menekşesini kirli havalara karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu türün dikiminin ilkbahar veya sonbahar aylarının başlarında yapılması gerekmektedir. Dikim mesafeleri arası otuz ile kırk beş santimetre arası olmalıdır.
]]>
Cezayir Menekşesi Bakımı https://www.menekse.gen.tr/cezayir-meneksesi-bakimi.html Mon, 03 Dec 2018 06:27:58 +0000  Cezayir Menekşesi bakımı; oldukça güzel bir kokuya  sahip olan bu tür apocynaceae familyasına aittir. Hem görünüşü hemde çiçekleri rengi ile yetiştiricilerini büyüleyen bu çiçek türünün bakımı da oldukça kolayd Cezayir Menekşesi bakımı; oldukça güzel bir kokuya  sahip olan bu tür apocynaceae familyasına aittir. Hem görünüşü hemde çiçekleri rengi ile yetiştiricilerini büyüleyen bu çiçek türünün bakımı da oldukça kolaydır. Menekşe çiçeklerinin bir çok türü bulunmaktadır. Her türün kendine ait bir gövde ve çiçek yapısı bulunmaktadır. Yetişmekte olduğu bölgelere göre de farklılıklar göstermekte olan bu tür insan sağlığına etki edecek hastalıkların tedavisi amacı ile de kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan maddeler cildin yapısını korumakta ve bazı organların işleyişine yardımcı olmaktadır. Cezayir menekşesi çiçeği Avrupa, Kafkaslar ve Türkiye'de doğal olarak yetişmektedir ve bu çiçek farklı türlere sahiptir. En çok bilinen türleri ise orta Cezayir menekşesi, otsu Cezayir menekşesi, büyük Cezayir menekşesi ve küçük Cezayir menekşesidir. 

Cezayir menekşesi çiçeği bakımı

 • Bu çiçek türü çok yıllıktır. Oldukça dayanıklı bir yapısı bulunan Cezayir menekşesini kirli havalara karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 • Bu türün dikiminin ilkbahar veya sonbahar aylarının başlarında yapılması gerekmektedir.
 • Dikim mesafeleri arası otuz ile kırk beş santimetre arası olmalıdır. 
 • Dikilen çiçeklerin bulunduğu alan güneş görmelidir. Güneş ışığının dik açı ile alan alanlarda fazla bekletilmemelidir.
 • Topraktan filizlenen Cezayir menekşesi düzenli ve yeteri kadar sulanmalıdır. Çiçeğin su ihtiyacının olup olmadığı toprak yüzeyinin kuruluğundan anlaşılmaktadır.
 • Ayrıca menekşenin ekildiği saksının drenajlı olmasına önem verilmeli ve toprağın sürekli olarak nemli kalması sağlanmalıdır.
 • Çiçeğin kuruyan yapraklarının bir makas yardımı ile kesilmesi gereklidir. Bu işlem genç yaprakların hızlı bir şekilde büyümesine ve çiçeğin kendini geliştirmesine fayda sağlayacaktır.

 Cezayir menekşesi özellikleri

 • Bu menekşe türünün çiçek rengi mor bir özellik göstermektedir. Ayrıca bu türün beyaz renkli olanları da bulunmaktadır. Cezayir menekşesinin çiçekleri beş parçalı halde oluşmaktadır. Karşılıklı bir bir biçimde yetişmekte olan bu çiçek yaz ve kış aylarında yapraklarını dökmez.
 • Cezayir menekşesi çiçeği yetişmesi için en çok ihtiyaç duyduğu unsur ışıktır. Işığı bol olarak alan yerlerde daha verimli bir şekilde yetişebilirler. Ancak güneş ışınlarını dik açı ile alan alanlarda gelişimi yavaş bir şekilde olmaktadır. 
 • Bunun yanı sıra yetişmiş olduğu topraklar besin değeri bakımından yüksek özellik taşıyan topraklardır. 
 • Bu çiçeğin çoğaltılması oldukça kolaydır. Çoğaltmak için çok fazla uğraş gerektirmeyen bu çiçek dikilmiş olduğu alanda kök salarak kendiliğinden çoğalmaktadır. Ancak çiçeğin çoğalabilmesi için dikilmiş olduğu saksının geniş olması gerekmektedir. Çiçeğinin sürgünleri rahat bir şekilde köklenmektedir. Ayrıca bitkinin boyu on beş santimetre yüksekliğine kadar çıkmaktadır.Yaprakları parlak ve yeşil bir renk özelliği taşımaktadır. Yapraklarının boyları dört santimetre civarına kadar oluşmaktadır.
]]>
Menekşe Sulama https://www.menekse.gen.tr/menekse-sulama.html Mon, 03 Dec 2018 16:24:10 +0000 Menekşe sulama, Ev ortamında saksıda yetiştirmeye müsait olan çiçekli bir bitkidir. Menekşenin taç halinde üzerini süsleyen çiçekleri mor, pembe, beyaz ve bir çok farklı rengte olanı mevcuttur. Evlerinizi süsleyen bu muhteşem Menekşe sulama, Ev ortamında saksıda yetiştirmeye müsait olan çiçekli bir bitkidir. Menekşenin taç halinde üzerini süsleyen çiçekleri mor, pembe, beyaz ve bir çok farklı rengte olanı mevcuttur. Evlerinizi süsleyen bu muhteşem bitki düzgün sulama ve bakımla uzun süre dayanabilmektedir. Menekşenin tutkusunu yaşayanlar her renk ve çeşit ile bunu vazgeçilmez bir hobi olarak yaşar. Menekşe bakımı kadar Menekşe sulama da çok önemlidir. Menekşe su ihtiyacı olan, sürekli altı nemli olması gereken ve susuzluğa karşı güçsüz olan bir çiçektir. Bu nedenle hassas davranmak gerekir.  Düzgün bir şekilde yerleştirilen menekşenin yavrulayıp çoğalması ile sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza da hediye edebilirsiniz. Şimdi Menekşe sulama nasıl yapılır onu anlatalım, 

Menekşe sulama yaparken dikkat etmeniz gerekenler, 
 • Rutin sulama, Bulunduğu ortamın nem oranına göre her gün yada bir gün arayla sulamanız gerekir. Sulamayı akşam yada sabahın erken saatlerinde yapmanız gerekir. Menekşe sulama yaparken besmele çekmek ve çiçeğinize güzel sözler söyleyerek onun daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın Menekşe de bir canlıdır ve ilgiye ihtiyacı vardır. Menekşe sulama yaparken suyu yapraklarına değdirmeden köküne gelecek şekilde dökmeniz gerekir. Böylelikle yaprakta oluşacak beyaz lekeleri de önlemiş olursunuz. 
 • Besleyici sulama,  menekşe sulama yaparken su, kaynamış su yada haşlanmış yumurta suyunu kullanabilirsiniz. Böylelikle menekşeyi besleyici susamış olursunuz. 
 • Vitaminli sulama, çiçekçilerde satılan Menekşe için olan vitaminler den temin edebilirsiniz. Bu vitaminden tavsiye edilen miktarda Menekşe sulama suyuna ilave ettikten sonra çiçeklerine ve yapraklarına temas ettirmeden dökün. 
 • Dibinden sulama, Daha yatık saksılarda ve bazı Menekşe türlerinde saksının altından sulama tercih edilebilir. Bunun için saksının altında bulunan tabak su ile doldurulur ve zaman içinde çiçek bu suyu çeker. Eğer çekiyorsa sorun yok demektir. Çekmiyorsa yukarıdaki yöntemleri deneyin. Menekşenin kopan ve çürüyen yapraklarını da saksının içine koyun. 
]]>
Kokulu Menekşe https://www.menekse.gen.tr/kokulu-menekse.html Mon, 03 Dec 2018 17:29:29 +0000 Kokulu Menekşe; mor mor çiçekleri ile görenleri büyüleyen bir çiçektir. Parfüm alanında kullanılan kokulu menekşe sıcak havayı ve güneşi çok sevmeyen çiçekler arasında yer almaktadır. Mor menekşelerin o narin çiçekleri Kokulu Menekşe; mor mor çiçekleri ile görenleri büyüleyen bir çiçektir. Parfüm alanında kullanılan kokulu menekşe sıcak havayı ve güneşi çok sevmeyen çiçekler arasında yer almaktadır. Mor menekşelerin o narin çiçekleri her zaman açmayacak ve yaşadığı bulunduğu yerin iklimine göre farklılık gösterecektir. 

Kokulu Menekşenin Toprağı; Zengin humuslu toprakları seven kokulu menekşeler doğal topraklarda daha iyi gelişirler.

Kokulu Menekşe Saksıda Yetişirmi Maalesef evinizin camın önünde renkledirebilecek kokulu menekşeler saksıda yetişmez açık havada yetişmesi gerektiği için bahçelerinizde yetiştirmeniz gerekir. Balkonda yetiştirmek isterseniz de sürekli güneş alan bir yere koymamanız gerekir. Öğlen sıcaklarında gölgeye almanız gerekmektedir. Kokulu menekşe, kış soğuklarına dayanabilen bir çiçektir. 35 dereceye kadar dayanıklı mis kokulu menekşeyi bahçede ağaç gölgesi gelen bir yerde daha iyi yetişmektedir. İlk bahar boyunca çiçek açan kokulu menekşe çiçekleri bittiğinde uzun çubuk şeklinde uzantılar çıkararak kendiliğinden çoğalmaktadır. 

Kokulu Menekşe Sulaması; Toprağın üzeri kurudukça sulamanız gerekmektedir.

Mis Kokulu Menekşe Tohumu; Mis kokulu menekşeleri tohumdan da yetiştirebilirsiniz. Fakat tohumları kışın ıslak toprakta bekletmezseniz çimlenmeyecektir. İlk büyümesi sabır isteyen kokulu menekşe büyüdükten sonra kendiliğinden artarak çoğalacaktır. 
]]>
Saksıda Menekşe https://www.menekse.gen.tr/saksida-menekse.html Tue, 04 Dec 2018 10:30:30 +0000 Saksıda Menekşe yetiştirmek çok kolay bir işlemdir. Menekşe güller familyasına bağlı olan Viola cinsini oluşturan ve çoğunlukla saksılarda yetişen bitkidir. Dünyanın birçok yerinde yetişebilen ve daha çok Kuzey yarım Saksıda Menekşe yetiştirmek çok kolay bir işlemdir. Menekşe güller familyasına bağlı olan Viola cinsini oluşturan ve çoğunlukla saksılarda yetişen bitkidir. Dünyanın birçok yerinde yetişebilen ve daha çok Kuzey yarım kürede yetişir. Ayrıca 400-500 arasında yabani menekşe bulunur. Uzun ömürlü yaşayabilen bu çiçekler yaprakları kalp şeklini andıran düzensiz asimetrik çiçekleri bulunur. Saksıda menekşenin beyaz, pembe, mor, çiçekleri bulunur. Bu çiçekler genelde ilkbahar ve yaz döneminde görülür. Menekşe çiçeği salatalarda süs olarak balık yemeklerinde tat vermesi için tatlılarda da sufle ve krema tarzı yemeklere tat vermesi için kullanıldığı söylenmektedir.  Ve ayrıca herkes rahatlıkla evlerinde balkonlarında ve bahçelerinde severek bu çiçeği yetiştirebilirler. Saksıda Menekşe yetiştirilmesi ancak tüm bakım koşullarını yerine getirip birini eksik yaptığınız da tekrar başa dönmenizi gerektirecek kadar önemli bir konudur. Bu sebepten dolayı saksı seçiminden başlayarak ilk önce derin saksılar yerine geniş ve yayvan saksılar kullanılmalıdır. Satın aldığınız saksıların altından mutlaka drenaj deliğinin olması gerekir. Çünkü bitkiler için bu delik hayatı önem taşır.

Saksıda Menekşe toprağı nasıl olmalıdır

Saksıda Menekşe yetiştirmek için güzel bir toprak gereklidir.Bu toprak çeşidi bahçeden rastgele alınan bir  toprak olmamalıdır. Menekşe toprağı hafif ve nemli olmalıdır. Çünkü bu nemli toprak şekli köklere bolca oksijen taşır. Kendiniz evde toprak hazırlamak için gerekli olan perlit vermikülit ve sphagnum gibi yosun ve malzemeyi karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

Saksıda Menekşe yetiştirilmesi ve güneşlenmesi 

Menekşeler aydınlığı severler. Ancak dik gelen güneşten pek hoşlanmazlar.Yalnız odalarda ve perde arkasındaki ışığı daha çok severler. Birde mutfağı severler çünkü mutfak nemli ve rutubetli bir ortamdır. Sürekli bir şeyler kaynadığından menekşeler için istenilen nemli ortam oluşmaktadır.Saksıdaki menekşeler pencerelerden 60 santimetre içeride uygun bir alana yerleştirilmelidirler. Menekşeler yetiştirilirken mevsim geçişlerine dikkat etmek gerekir. Çünkü yazın menekşeyi biraz daha gölge alana kışın ise dışarıda soğukta bırakmamak gerekir. Menekşeler için 20-25 derece sıcaklık idealdir. 

Saksıda Menekşe sulama ve gübreleme

Menekşeler Tropikal iklim bitkisidir. Bu bitki dünyanın birçok bölgesinde ve iç mekanlarda yetiştirilmek zorundadır. Menekşelerin en önemli konulardan biri sulanmalıdır. Çünkü iki sulama arasında toprağın üstünün kuruması beklenmelidir. Bu bitki sulamak için oda sıcaklığındaki ve klorsuz su kullanılmalıdır. Saksıda Menekşe sürekli gelişim gösteren bir  bitki türdür. Bu nedenle sürekli gübreye ihtiyaçları olur.Arada çiçeğin gelişimine göre gübre verilmelidir. Bu bitkiler nemli ortamları sevdiklerinden kurak bölgeleri sevmezler. Menekşeler kurak bölgede yetiştirilecekse nem tepsileri kullanılır. Ayrıca yılda 1-2 kez toprak yenilenmesi bitki gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Saksıda Menekşe nasıl çoğaltılır

Saksıda Menekşe çoğaltmada geleneksel ve evde Kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri çiçeğinizin gelişmiş sağlıklı bir yaprağını koparıp saksıya 3 santim girecek kadar toprağa batırınız. Kopardınız yaprağın sapının uzun olması gerekir. Ve kopardınız yaprağı toprağa batırıp iyice bastırın ilk can suyunu veriniz. Birde menekşeden aldınız  sağlam bir yaprağı 3-4 gün bir bardak suyun içerisine koyun ve bu şekilde menekşenin kökünde beyaz  kökler oluşmaya başlayacaktır  bu şekilde ekerseniz  çiçeğiniz çok daha çabuk gelişir Ancak dikkat etmeniz gereken şeylerden biri yeni diktiğiniz çiçeğe çok aşırı su vermemenizdir. Çünkü aşırı sulanan menekşe çürür ve ölür.
]]>
Menekşe Ekimi https://www.menekse.gen.tr/menekse-ekimi.html Wed, 05 Dec 2018 06:03:22 +0000 Menekşe ekimi yapılırken dikilecek saksının derin olmasına gerek yoktur. Saksıların daha yayvan ve geniş ağızlı olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Menekşe bitkileri için nem dengesinin olması çok önemlidir. Menekşe ekimi yapılırken dikilecek saksının derin olmasına gerek yoktur. Saksıların daha yayvan ve geniş ağızlı olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Menekşe bitkileri için nem dengesinin olması çok önemlidir. Bu yüzden mutlaka saksı altının delikli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca nem dengesini sağlamak için seramik veya porselen dışında saksılar tercih etmenizde fayda vardır.

Menekşe çiçeği ilk olarak Afrika kıtasında keşfedilmiş olup daha sonra melez türleri yetiştirilerek, sıcağa daha dayanıklı bir bitki haline getirilmiştir. Görüntüleri oldukça güzel, rengarenk çiçekleri olan bir bitkidir.

Menekşe ekimi toprak seçimi;

Afrika tropikal bir bitki olduğu için bu yüzden sıradan topraklarda yetiştirilememektedir. Menekşe ekimi yapılacak toprağın daha fazla nem tutması, bitki köklerine oksijen taşıyabilmeli, aynı zamanda hafif olmalı ve PH dengesi en fazla 6.5 olmalıdır. Bu  özelliklerde bir toprak olabilmesi için toprağın içeriğinde torf, ponza, perlit, sphagnum yosunu gibi maddeler olması gerekir. Bu maddeler saksı içerisinde mutlaka eşit miktarlarda olması gerekir. Saksıdaki toprağı hazırladıktan sonra tohumları artık serpebiliriz. Tohumları serptikten sonra nemli bir ortamda saksıyı bulundurmamız gerekir. Ayrıca menekşe ekimini gerçekleştirdikten sonra saksının üzerini şeffaf bir kapak ile veya naylon ile örtmeniz gerekir.

Işıklandırma;

Menekşe bitkisi güneş ışığını ve güneşli ortamları çok sevmektedirler. Aydınlık bölgede yetiştikleri zaman daha canlı menekşeler olabilmektedir. Fakat güneş ışınları menekşe bitkisine dik gelmemesine özen göstermelisiniz. Perde arkasından gelen güneş ışığı en sevdikleri ve ideal olan güneş ışığıdır. Gelen güneş ışığı yoğunluğuna göre bulundukları ortamı kuzey veya batı pencerelerine göre tercih edebilirsiniz. Ortam sıcaklığının gündüz 27 dereceye kadar gece ise 16 dereceye kadar olmasına dikkat etmelisiniz. Gece sıcaklığı 15 derecenin altında ve gündüz sıcaklığı 27 derecenin üstünde ise menekşe bitkisi zayıflar ve gelişimi durmaya kadar gider.

Menekşe ekimi ve sulama;

Menekşe bitkisini yetiştirirken en çok dikkat edilmesi gereken konu sulamadır. Sulama yaparken mutlaka toprağını kontrol ederek sulama yapmalısınız. Eğer toprak üstü kurumuş ise sulanma zamanı geldiğini anlayabilirsiniz. Vereceğiniz suyun klorsuz olmasına dikkat edin. Sulama yaparken mutlaka suyu menekşe bitkisinin üzerine dökmemeniz gerekir, sulama saksının altından yapılmalıdır ve sulama yapıldıktan 20 dakika sonra saksı altlığında hala su varsa bu su boşaltılması gerekir. Bu şekilde sulama yapılan menekşeler daha canlı ve bol çiçek vermektedir.
]]>
Kırmızı Menekşe https://www.menekse.gen.tr/kirmizi-menekse.html Thu, 06 Dec 2018 00:18:48 +0000 Kırmızı menekşe; menekşe familyasına ait adından da anlaşılabileceği gibi rengi kırmızı olan bir menekşe türüdür. Menekşeler balkonlarımıza, pencerelerimize, evimize süs katan ve mis kokusuyla eve güzellikler saçan bir Kırmızı menekşe; menekşe familyasına ait adından da anlaşılabileceği gibi rengi kırmızı olan bir menekşe türüdür. Menekşeler balkonlarımıza, pencerelerimize, evimize süs katan ve mis kokusuyla eve güzellikler saçan bir çiçek türüdür. Menekşe çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır. Fazla bir zorluğu bulunmamaktadır. Bugünkü makalemizde kırmızı menekşenin özellikleri,nerelerde kullanıldığı ve yararları hakkında bilgi vereceğiz.

Kırmızı menekşe özellikleri;
 • Kırmızı menekşeler uzun yaşamlı bir ömre sahiptirler.
 • Kırmızı menekşelerin yaprakları adı da üstünde olduğu gibi kırmızıdır ve ayrıca kalp şeklini andıran bir şekle sahiptirler.
 • Çiçek sayısı oldukça fazladır. Bu özelliğinden dolayı görünümü hoştur.
 • Genellikle baharlarda veya yaz zamanlarında açtıkları bilinmektedir.
Kırmızı menekşe yararları;
 • Kırmızı menekşe idrarı söktürmek için kullanılabilecek bir çiçek türüdür.
 • Kırmızı menekşe deri hastalıklarında da fayda sağlar.
 • İnsan vücudunda oluşan yaralar için kırmızı menekşenin yaprakları ezilip yaralanan yere konur ise yaranın iyileşmesi daha hızlı ve daha sağlıklı olabilir.
Kırmızı menekşe kullanım alanları;

Kırmızı menekşe genelde tıp veya yemek yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Kırmızı menekşe tatlılara ayrı ve hoş bir tat kazandırmak için kullanılmaktadır. Yaprakları çiğ çiğ de yenilebilir, sebze yemeği olarak da yenilebilmektedir. Çiçek yapraklarında C ve A vitaminlerini barındırmaktadır. Tıp bakımında Çin bitki çaylarının içinde antioksidan olarak kullanılmaktadır. Antioksidan özelliğe sahip olduğu için belirli ve fazla kaçırmayacak şekilde alınmalıdır.
]]>
Evde Menekşe Bakımı https://www.menekse.gen.tr/evde-menekse-bakimi.html Thu, 06 Dec 2018 00:38:59 +0000 Evde Menekşe Bakımı, menekşe özellikle kendisine has olan mor rengi ile muhteşem güzellikte olan bir çiçektir. Menekşe bitkisi kesinlikle hiç bir zahmet vermeyen çiçektir. Sadece menekşe bakımında dikkat edilmesi gereken menek Evde Menekşe Bakımı, menekşe özellikle kendisine has olan mor rengi ile muhteşem güzellikte olan bir çiçektir. Menekşe bitkisi kesinlikle hiç bir zahmet vermeyen çiçektir. Sadece menekşe bakımında dikkat edilmesi gereken menekşeyi seveceği bir ortama koymaktır. Zaten ortamı sevdikten sonra menekşeyi sadece sulamak yeterli olacaktır. Menekşenin yapraklı olan kısımları saksının içerisinde büyüyerek yayılabilmektedir. Menekşeyi küçük olan bir saksının içinde tutarsanız küçük kalır, fakat o güzel mor çiçeklerinden daha fazla açar. Menekşe bitkisi özellikle köklerini rahat bir şekilde hareket ettirmek için gevşek olan toprakları daha çok severler. Menekşenin toprağının vermikülit, torf ve perlit karışımından hazırlayarak dikebilirsiniz. Ancak piyasada satılan menekşe toprağı da sizin için aynı işlemi görmektedir. Menekşe bakımında en önemli olan ışıklı ve aydınlık bir ortamın olmasıdır. 

Evde Menekşe Bakımı Işık Ve Sulama Nasıl Olmalıdır, menekşe çoğunlukla aydınlık ya da yarı aydınlık olan ortamı severler. Menekşe hiç bir zaman direk ışık almaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle menekşe bakımında ışık alabilmesi için mutlaka cam kenarına konulmalıdır. Menekşe bakımında en çok özen gösterilmesi gereken nokta sulama tekniğidir. Menekşe doğru yere ve doğru bir sulama tekniği ile daha sağlıklı olacaktır. Menekşeyi sulamadan önce kesinlikle eliniz ile toprağını kontrol edin. Eğer çok kurumuşsa bir miktar su verebilirsiniz. Menekşeyi sularken oda sıcaklığında su vermeye özen göstermelisiniz. Eğer oda sıcaklığından farklı olan bir su verirseniz, bitkinin yapraklarına ve gövdesine zarar verebilir. Sulamada en çok dikkat edilmesi gereken saksının altındaki kaba su konmasıdır, menekşe kesinlikle üstten sulama tekniği ile sulanmaz. Menekşe bitkisi hem tuzlu hemde klorlu suyu sevmezler, imkan varsa arıtma işlemine tabi tutulmuş klorsuz su ile sulamayı tercih etmelisiniz. Bu sayede menekşenin toprağı tuzlanmamış olur. 
]]>
Hercai Menekşe Bakımı https://www.menekse.gen.tr/hercai-menekse-bakimi.html Thu, 06 Dec 2018 19:14:37 +0000 Hercai menekşe bakımı, Menekşegiller familyasından olan mor ve beyazın harika uyumlu sergileyen hercai menekşe aynı zamanda viyola çiçeği olarak da adlandırılır. Boyu yaklaşık 20 cm ye kadar uzayabilen ve bakımı iyi y Hercai menekşe bakımı, Menekşegiller familyasından olan mor ve beyazın harika uyumlu sergileyen hercai menekşe aynı zamanda viyola çiçeği olarak da adlandırılır. Boyu yaklaşık 20 cm ye kadar uzayabilen ve bakımı iyi yapıldığı takdirde çok yıllık bir bitki olabilme özelliğine sahip olan hercai menekşe oldukça güzel görüntüsü ve hafif kokusu sayesinde çok dikkat çeken bir görüntüye sahiptir. Bu güzel görüntüsü sayesinde birçok kişi tarafından bakımı yapılmaktadır. Sizde hercai menekşe yetiştirmek istiyorsanız hercai menekşe bakımı hakkında bir takım önerileri dikkate alarak evde yetiştirmek için uygun bir çiçek olan hercai menekşe bakımını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hercai menekşe bakımı nasıl yapılır

Toprak, hercai menekşe humuslu topraklardan daha çok hoşlanan bir çiçektir. Gübre ile karıştırılmış killi ve kumlu topraklar da daha güzel çiçek açar. 

Ekimi, hercai menekşe tohumla üretilen çiçekler arasındadır ve yaz mevsiminin sonuna doğru Ağustos ve Eylül aylarında ekilmesinde fayda vardır. Fideler daha sonra diğer saksılara da alınabilir. Her sene daha güçlü bir şekilde gelişme özelliğine sahip olan hercai menekşe toprağı nemli olduğu takdirde güzel bir şekilde yeşerecek çiçeklenmeye devam eder.

Su ve ışık, suya ihtiyaç duymayan bu çiçek toprağı nemi kaybetmediği takdirde gelişimini sürdürür. Nazlı ve narin yapıda olmasından dolayı sulaması yaprakları zarar görmemesi için toprak üstünden değil de saksı tabaklarından yapılmalıdır. Işığı oldukça sevmesi nedeniyle ışık gören yerlerde hercai menekşe bakımı yapılması daha iyi olur.

İklim, aşırı soğuk olmadığı takdirde dayanıklı bir çiçek olan hercai menekşe çiçeğinin sıcak ya da yarı gölgeli yerlerde bakımı yapılabilir.

Çiçeklenme, hercai menekşe sonbahar mevsimine doğru çiçek açar ve uzun bir dönem çiçekleri üstünde kalabilir. Hercai menekşe bakımı yapılırken çiçeklenme zamanını uzatmak istiyorsanız üzerinde kalan solmuş çiçekleri temizlemeye özen göstermeniz gerekir.

Zararlılardan korunması, hercai menekşe çok da sümüklü böceklerden etkilenir. Bu durumla karşılaştığında narin olduğu için küserek gelişmesi durabilir. Bu nedenle hercai menekşe bakımı iyi yapılabilmesi için çiçeği bu zararlardan korumaya özen göstermek gerekir.
]]>
Afrika Menekşesi Bakımı https://www.menekse.gen.tr/afrika-meneksesi-bakimi.html Fri, 07 Dec 2018 02:29:25 +0000 Afrika menekşesi bakımı: İyi bakıldığı takdirde yılın her ayında çiçekli kalabilme özelliğine sahip olan Afrika menekşesi ev koşullarında kolaylıkla yetişebilen bir çiçektir. Tropikal iklim ve nemli ortamlardan hoşlanan Afrika menekşesi bakımı: İyi bakıldığı takdirde yılın her ayında çiçekli kalabilme özelliğine sahip olan Afrika menekşesi ev koşullarında kolaylıkla yetişebilen bir çiçektir. Tropikal iklim ve nemli ortamlardan hoşlanan bir bitki olan Afrika menekşesinin bakımı oldukça kolay yapılır. Bazı püf noktalarına özen gösterildiği takdirde Afrika menekşesi oldukça güzel görüntüsüyle evinize renk katabilir.

Afrika menekşesi bakımı için gerekli koşullar;

Saksı, hoş hafif kokusu ve şahane güzelliğiyle göze de hitap eden Afrika menekşesi için saksı seçimi seramik veya plastik saksılar dan yana kullanılabilir. Kökleri saksının çevresine ulaştığı zaman çiçek açma özelliği daha da artan Afrika menekşesi için aşırı büyük saksı kullanılmaması tavsiye edilir.

Toprak, Afrika menekşesi toprağı bitkinin daha canlı kalabilmesi için oldukça önem taşır. Bu nedenle bahçeden getireceğiniz herhangi bir topraktan ziyade Afrika menekşesinin toprağının nem tutma özelliğine sahip hafif ve köklerinin bol oksijen alabileceği toprakların tercih edilmesi gerekir. Aynı zamanda ponza, perlit, vector gibi malzemelerin toprağı karıştırılması Afrika menekşesi bakımında çiçeğin gelişimini olumlu yönde etkiler.

Sıcaklık, tropikal iklim bitkisi olan Afrika menekşesi bu özelliğinden dolayı ev ortamında yetiştirilmesi daha doğru olur. Afrika menekşesi bakımı için ideal sıcaklık 20-25 derece arasında olmalıdır. Sıcaklık bu derecenin altında ya da üstünde olduğu durumlarda bitkinin dayanıklılığı uzun sürmeyebilir.

Işık, Afrika menekşesi güzel gelişme göstermesi ve çiçeklerin uzun süre üzerinde kalması için ışık oldukça önem taşır. Bu nedenle Afrika menekşesinin kesinlikle güneş gören bir yerde bakımının yapılması gerekir. Fakat direkt olarak güneş ışığına maruz kalması bitkinin yapraklarının sararmasına neden olabileceği için dolaylı güneş ışığından faydalanması tavsiye edilir.

Sulama, Afrika menekşesi bakımı doğru yapılması için sulamaya önem verilmelidir. Sulama işlemi toprak üstünden değilde saksı tabağından yapılmalıdır. Sulamada kullanılacak soğuk olmamalı, oda sıcaklığında bekletilmiş ve klorsuz su ile sulamanın yapılması daha doğru olur.

Gübreleme, her mevsim gelişme özelliğine sahip olması nedeniyle Afrika menekşesi gübreye ihtiyaç duyan bir bitkidir. Bunun için Afrika menekşesi için özel üretilmiş fosfor içerikleri gübrelerin kullanılması Afrika menekşe bakımında bitkinin çiçeklerini olumlu etkiler.

Kurumuş yaprakların temizlenmesi, kurumuş yaprak ve çiçekler saksı toprağının nem oranını azaltacağı için özelliklede aşırı kurak geçen dönemlerde sararmış yaprakların alınması bakım için gereklidir. Bu sayede Afrika menekşesi daha hızlı gelişecek ve aynı zamanda daha hoş görüntüye sahip olacaktır.

Çoğaltılması, çelikle çoğaltılan Afrika menekşesi bakımı konusunda işinize yarayacak olan çoğaltma yöntemi yapılırken sağlıklı ve iyi gelişmiş olan yaprağı koparılıp perlit ile karıştırılmış toprak karışımından oluşan ufak bir saksının içerisinde 3 cm derinliğinde dikilerek yapılır. Sulanmaya önem verildiği takdirde Afrika menekşesi kısa bir sürede sürgün verilecektir.
]]>
Menekşe Gübresi https://www.menekse.gen.tr/menekse-gubresi.html Fri, 07 Dec 2018 09:26:23 +0000 Menekşe Gübresi: Birçok kişi tarafından iç mekanlarında, teraslarda ve bahçelerde oldukça yaygın olarak yetiştirilen menekşe çiçeği birbirinden güzel renkleri sayesinde ortama farklı bir hava katar. En çokta seralarda süs b Menekşe Gübresi: Birçok kişi tarafından iç mekanlarında, teraslarda ve bahçelerde oldukça yaygın olarak yetiştirilen menekşe çiçeği birbirinden güzel renkleri sayesinde ortama farklı bir hava katar. En çokta seralarda süs bitkisi olarak bakımı yapılan bu çiçeğin bakımı oldukça zahmetsizdir. Yerinden hoşlandığı zaman oldukça güzel çiçekler açan menekşe çiçeği bakımı doğru ve tam yapılmak isteniyorsa ve menekşenin üzeri sürekli çiçekli kalsın istiyorsanız menekşenin gübre gibi besin ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Menekşe gübresi sayesinde menekşe çiçeğinin gelişimi daha güzel olur ve canlı çiçekler açar. Size de bu durumun keyfini çıkarmak düşer. Düzenli olarak gübreleme işlemini uyguladığınız takdirde menekşe çiçeğinizin çok daha canlı olduğunu fark edeceksiniz. 

Menekşe gübresi nelerdir ve nasıl uygulanır, 

Menekşe oldukça hassas ve narin yapılı bir çiçek olması nedeniyle organik ve mineral maddelere karşı da hassas olabilirler. Bu nedenle menekşe gübresi kullanılırken oldukça dikkat edilmesi gerekir. Menekşe gübresinin uygun ve doğru zamanlarda verilmesinde fayda vardır. Özellikle de kış mevsimi menekşe çiçeğinin dinlenme dönemi olarak bilindiği için bu zaman diliminde menekşe gübresi verilmemelidir. Aksi yapıldığı takdirde  gübre toprakta birikir ve bu durumda menekşe zarar görür. Bu yanlış uygulama sonucu çiçeğiniz size küserek gelişme göstermeyebilir. Aynı zamanda menekşe gübresi kullanılırken gübrenin bileşiminde bakmakta fayda vardır. Menekşe gübreleme işleminde genellikle azot, fosfor ve potasyum içerikli gübreler tercih edilir. Bu durumda menekşenin yaprakları yeşil kalmakla beraber aynı zamanda parlaklaşır, çiçeklenmesi de iyi olur. 

Menekşe çiçeğinin gelişimi açısından oldukça önemli olan menekşe gübresi olarak fosfor gübresi de kullanılabilir. Bu şekilde bitkinin çiçeklenmesi çoğalır. Ancak aşırı verildiği takdirde çiçeği yaşlandırıp ömrünü kısalabilir. Bu nedenle dikkatli verilmesi gerekir. Bu gübreler menekşeye sulama suyunun içerisine üzerinde yazan ölçüye göre ayarlanıp ilave edilerek verilmelidir. Ancak bu suyun çiçeğin yapraklarına değmemesine özen göstermeniz gerekir. Sonuç olarak menekşe gübresi doğru uygulandığı takdirde menekşenin yaprakları ve çiçekleri daha dolgun olur. Bitki daha sağlıklı olmakla beraber yaprak ve çiçeklerinin rengi daha yoğun olacak ve bitkinin kökleri daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle menekşe bakımının eksiksiz olmasını istiyorsanız menekşe gübresini ihmal etmeyin.
]]>
Menekşe Yaylası https://www.menekse.gen.tr/menekse-yaylasi.html Fri, 07 Dec 2018 23:20:54 +0000 Menekşe Yaylası: her dönem insanlara farklı güzellikler sunan, İstanbul’a ise olduğunca yakın yaylalardan. Farklı doğal manzaralar ve olağan üstü güzellikler sunmuş olan Menekşe yaylasını her döneminde ziyaret etmelis Menekşe Yaylası: her dönem insanlara farklı güzellikler sunan, İstanbul’a ise olduğunca yakın yaylalardan. Farklı doğal manzaralar ve olağan üstü güzellikler sunmuş olan Menekşe yaylasını her döneminde ziyaret etmelisiniz. Bu yayla Mayıs aylarında ise adında da göründüğü gibi heryeri menekşelerle kaplıdır. Ne çok öncesi nede çok sonraki zamanlarda bu Menekşe yaylasını bu halde bulamazsınız. Bu yaylanın çevresi evre isimli dağlardan gelen doğal sular altında kalmış yaylada bu yaz zamanların da sular çekilmiştir. Menekşe ve çeşitli yayla çiçekleri yaylanın birleşen yeşil çimenleriyle adeta renk yarışı içindedir. Yaylanın oluşan belli baslı bölgelerinde ise beyaz, mor renkleri ile kaplı menekşe doğal tarlalarını göz ile görmek mümkündür.

Menekşe yaylasının özellikleri

Yaylanın ise Elmalı köyü ve etrafındaki bu mahalleler için önemi büyüktür. Kış ayı haricinden küçük ve büyük baş hayvanlarını otlatan bu köylüler, yaylanın bolca faydalandıkları sulak bölgelerinde büyüyen otları elleri ile biçerek kışa önceden hazırlık yaparlar. Kışın her yerin tek tek kaplı olduğu, yolların yağmurdan çamurdan kapandığı bu bölgede hayvanların tek yiyeceği  besin yazın Menekşe yaylasından biçilen bu kurutulan otlardır.

Son zamanlarda bu yaylaya kalabalık gelen yürüyüş grupları (trekking) Menekşe yaylasının tam ortasından gelişi güzel yürüyüp oluşan otlara zarar verdiğinden söz edimektedir. Yayladaki yürüyüşülerde yaklaşık 1-1.5 metrelik genişlikte oluşan bir alanın otların üstüne basarak ezilmesi sonucu açıldığını görüyoruz. Bu noktada buluşan bu kişilerin belirli bir yol belirleyerek, yaylanın tam ortasındaki uzun otlaktan başı boş değilde, daha kenardan düzgün bir şekilde yürünmesi gerektiğini belirtmeleri gerekmektedir. Başka bir noktada ise doğa sever! şehirli yapılan bu yürüyüş gruplarının özellikle ise kağıt gibi maddeleri yerlere atmaları. Trekking grupları doğayı kurumaktan sevdirmekten daha çok ticari amaç olarak kullanmaya başlayınca sevgili müşterilerini sanırsam üzmemek amacıylaMenekşe yaylasını kirletmek pahasına bu yürüyüş öncesi uyarılarını da azaltmışlardır.

Menekşe yaylasına gidecekseniz orda uzun otların, her sene doğa şartları gereği kışları çok zor geçen köylülerin hayvanları için yaptıkları yegane tek yemin olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu yüzden bu Menekşe yaylasının içine doğru yavaş yavaş ilerlerken uzun  olan otlak kısımlardan uzakta dikkatli bir şekilde yürümek ve köylüler tarafından yapılan ve her sene tekrar tekrar el emeği ile oluşan bu yapılara toprak su kanallarına zarar vermemek gerekmektedir.

Menekşe yaylasının ulaşımı

Gelelim menekşe yaylasının olduğu yere Menekşe yaylası TEM-Bursa Yalova çıkışından sonra 38 KM uzaklıkta. Yaylaya Yuvacık barajından Aytepe’yi aşarak erişiliyor.

]]>
Menekşe Böceklenmesi https://www.menekse.gen.tr/menekse-boceklenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 12:09:02 +0000 Menekşe Böceklenmesi, Güzellikleri dillere destan olan menekşe çiçekleri, bu haliyle asalak böceklerinde ilgisini çekiyor, menekşeler rengarenk çeşitleri ve masrafsız bakımları ile ideal küçük çiçeklerdir. Ne derece
Menekşe Böceklenmesi, Güzellikleri dillere destan olan menekşe çiçekleri, bu haliyle asalak böceklerinde ilgisini çekiyor, menekşeler rengarenk çeşitleri ve masrafsız bakımları ile ideal küçük çiçeklerdir. Ne derece güzel olduğunu anlatmak için kullanılan menekşe gözlü ifadesi, ona verilen değerden kaynaklanır. Menekşe böceklenmesi, toprakta olabileceği gibi yaprakta da olabilir. 

Menekşenin böceklenmesine yol açan bakımsızlık, üzerine iki üç bit türünün yerleşmesine neden olur. Bu bit türleri genel olarak 1-2 mm. büyüklüğünde gri beyaz tonlarda olurlar. Menekşe köklerini yiyerek veya yapraklarından öz suları çekerek yaşamlarını sürdürür.

Menekşe yaprak bitleri (pamuklu bit); Bu bitler yaprak öz suyu ile beslenirler ve her biri 2-3 mm. iriliğinde beyaz renkli bitlerdir. Menekşe yaprağı üzerinde bulundukları bölgede yapışkan bir sıvı bırakırlar. Bu sıvı yaprak üzerinde siyah gri tonlarda yeni bir hastalığın başlamasına neden olur. Bu bir mantar hastalığıdır. 

Menekşe yaprak bitleri nasıl tedavi edilir 

Yaprak bitleri kolayca diğer bitkilere bulaşabilir. Bu nedenle bitlenen menekşe diğerlerinden ayrılmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi bu bitlerin yok edilmesinde de erken tedavi önemlidir. Bunun için ilk yapılması gereken sabunlu su ile yaprakların hafifçe silinmesi olmalıdır. Tabiki sabunlu suyun saksı içindeki toprağa karışmamasına özen gösterilmelidir.

Buna rağmen sonuç alınamıyorsa eczaneden temin edebileceğiniz izopropil alkol ile yaprak üzerleri pansuman yapılır, devamında temiz su ile hafifçe yapraklar yıkanır. Yukardaki gibi bunun da toprağa karışmasına engel olun. 

Eğer ilerlemiş bir vaka ile karşı karşıya iseniz; işiniz biraz zorlaşacaktır, bunun için çiçekçiden Malathion içerikli böcek öldürücü kullanılması gerekir. İlaç kullanımı şu şekilde olmalıdır; 2 lt. suya bir çay kaşığı kullanılmalıdır. Elde ettiğiniz ilaç karışımını püskürtmeli bir kap içine doldurun ve yapraklar üzerine sıkın. Bu işlem günlük 4-5 kere yapılmalıdır.

Kök bitleri (pamuklu bitler); Yaprak bitlerinden daha küçük olan bu bitler beyaz gri şeklinde kök bölgesinde oluşurlar. Kökleri yemeye başladıklarında menekşe sararır ve yumuşar. Toprak üstüne bakıldığında bitler görülür. Bunun tedavisi için sadece malathion içerikli ilaçlar toprağa sıkılarak böcekler yok edilebilir.
]]>