Menekşe Toprak Seçimi
07 Temmuz 2024

Menekşe Toprak Seçimi

Menekşe Toprak

Menekşe bitkisi yetiştirilirken dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Kullanılacak olan toprağın doğru karışımından hazırlanması, menekşenin daha güzel ve daha canlı şekilde büyümesini destekler. Bu sebepten dolayı menekşe yetiştirecek olan kişilerin menekşe hakkında gerekli bilgi donanımında olması, bitkinin daha sağlıklı ve güzel büyümesine yardımcı olur. Yaşanılan ortamların renklendirilmesi için menekşe bitkisinin yetiştirilmesi tavsiye edilir. Özellikle rengarenk çiçek açması sebebiyle yaşanılan ortama ayrı bir hava katar. Evi geniş olan ve cam önleri müsait olan kişilerin mutlaka menekşe çiçeğini yetiştirmesi tavsiye edilir. Tek renk çiçeklerinin yanı sıra rengarenk, ikişer renkli çiçekleri bulunan menekşeler de oldukça farklı bir görünümdedir.

Özellikle evinde çocuğu olan kişilerin menekşe bitkisini yetiştirmesi ve sulama görevini de çocuğuna vererek hem onun sorumluluk duygusunu almasını desteklerken hem de canlı beslemenin ne demek olduğunu çocuğuna aşılaması açısından menekşe bitkisinin yetiştirilmesi tavsiye edilir. Bu süreç içerisinde menekşe toprağı tercih ederken, çiçeğin hangi tür toprağı sevdiğinin bilinerek alınıp, sonrasında dikiminin yapılması önemlidir. Şimdi anlatacağımız yazıda menekşenin hangi tür toprak sevdiğini paylaşalım.

Menekşe Toprak Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Menekşe bitkisi yetiştirilirken kullanılacak toprağın doğru seçilmesi önemlidir. Ayrıca toprağın hangi düzeyde su istediğinin bilinmesi menekşenin daha sağlıklı yetişmesini destekler.
 • Toprak içerisinde bulunan malzemelerin nem tutma özelliğini artırdığı için içerisinde belirli maddelerin olması gerekir. Toprak karışımı içerisinde menekşe bitkisinin kolayca köklerini salması büyümesi açısından önemlidir.
 • Sıkı topraklarda menekşe bitkisinin kökleri uzamadığı için menekşe ilerleme gösteremez.
 • Geçirgen karışımlı toprak tercih edilmelidir.
 • Bu süreç içerisinde menekşe toprağı tercihinin yanında kullanılan saksının da doğru tercih edilmesi gerekir. Saksının altında delik olması dökülen suyun fazlasının alta akmasını sağlar. Toprağın içerisinde bulunan fazla su miktarının giderilmesini destekler. Aksi halde delik olmaması toprağa dökülen suyun fazlasının saksının içerisinde kalmasına neden olurken bu süreç içerisinde menekşenin köklerinde çürümeye neden olur. Bu da menekşe bitkisinin büyümesini engeller.
 • Kullanılan toprağın içerisinde bulunan maddelerin suyu tutarak yavaş yavaş tabana doğru göndermesi önemlidir.
 • Saksı içerisinde mutlaka hava geçişini sağlayan maddeler olmalıdır.
 • Menekşe toprağı içerisinde bulunan toprağın hafif asidik olması önemlidir. İçerdiği asit derecesi pH olarak ifade edilirken 6,5 - 5,5 arasında pH değerinin olması önemlidir.
 • Kullanılan toprak sebebi ile sulama yapılmasının sonrasında toprak süngerimsi konumda olmalıdır. Aksi halde toprağın sert olması kökün ölmesine neden olur.
 • Toprağın içerisinde hiçbir hastalık bulunmamalıdır. Bunun sebebi toprakta bulunan parazit, zararlı böceklerden dolayı menekşe bitkisinin kökünde çürüme oluşur.
 • Menekşe toprağı içerisinde pomza, perlit, yosun, vermikülit, odun kömürü, kompozit, kompost gibi karışımların bulunması gerekir.
 • İçerdiği pomza sebebiyle nem miktarının yükselmesini sağlar. Ayrıca hava geçişini destekler. Toprak içerisinde perlit olması toprağın içerisinde gözeneklerin olmasını sağlar. İçerisinde bulunan vermikülit ise camsı kayaç olarak tanımlanır. Suyu tutma ve havalandırma özelliğini destekler.
 • Menekşe toprağı içerisinde bulunan torf sayesinde bitki artıklarının çürüyerek organik maddeye dönüşmesiyle bitkinin doğal gübre almasını sağlar. İçerisinde bulunan yosun ile su tutabilme özelliği artırılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Afrika Menekşesi Bakımı

Afrika Menekşesi Bakımı

Popüler İçerikler

Menekşe Sulama

Menekşe Sulama

Editörün Seçtiği

Menekşe Kokar mı?

Menekşe Kokar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyaz Menekşe Bakımı

Beyaz Menekşe Bakımı

Menekşe Nasıl Bakılır?

Menekşe Nasıl Bakılır?

Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Menekşe Çiçeği Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Menekşe Çiçeği Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kır Menekşesi Nasıl Çoğalır?

Kır Menekşesi Nasıl Çoğalır?

Güncel

Afrika Menekşesi Üretimi

Afrika Menekşesi Üretimi

Güncel

Menekşe Nasıl Yetiştirilir?

Menekşe Nasıl Yetiştirilir?

Güncel

Sarı Menekşe Faydaları Nelerdir?

Sarı Menekşe Faydaları Nelerdir?